خلف وعده‌ای دیگر از آخوندی ۳۱ خرداد, ۱۳۹۵

در حالی قرار بود ترمینال زیارتی سلام فرودگاه امام مردادماه امسال تکمیل و به بهره‌برداری برسد که مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت:ترمینال سلام آخر امسال تکمیل می‌شود.

اقتصادپرس: عباس آخوندی خردادماه سال گذشته  پس از بازدید از پروژه‌های توسعه‌ای فرودگاه امام خمینی (ره) از جمله ترمنیال زیارتی سلام گفته بود: کار اجرایی ترمینال زیارتی سلام از ۶۷ روز پیش آغاز شده و حدود ۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

آخوندی از بهره‌برداری این پروژه طی ۱۴ ماه آینده یعنی اوایل تیرماه امسال خبر داده بود.

این در حالی بود که در ماه سیزدهم آغاز ساخت، تسنیم از توقف این پروژه و اخراج تعدادی از کارگران آن خبر داد.

فتح‌الهی نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران به تسنیم گفته است: پروژه های احداث ترمینال زیارتی سلام، اپرون (پارکینگ هواپیما) ، راه های دسترسی اپرون ترمینال سلام، پل هواپیما رو، باند جنوبی، بهسازی باند شمالی،توسعه پارکینگ۳، رستوران و پیر شرقی و غربی و پروژه شهرک فرودگاهی در حال حاضر تعطیل شده است.

وی با تاکید بر این‌که در پروژه ترمینال سلام تا بهمن پارسال حدود ۵۰۰ نفر فعالیت می‌کردند اما اکنون کارگران تعدیل شده اند، افزود: این فعال کارگری بیان کرد: مقرر بود از سال گذشته بخش خصوصی وارد عمل شده و کارها رونق بگیرد، اما هنوز خبری نیست و بدهی سنگین کارفرمایان به پیمانکاران همچنان باقی است. نبود بودجه برای پرداخت طلب پیمانکار از طرف مجری طرح و نیاز مالی برای خرید مصالح و اقلام مورد نیاز دلیل تعطیلی این پروژه ها هستند.

حال با گذشت حدود یک هفته از انتشار خبر توقف ساخت ترمینال زیارتی سلام محمود نویدی مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) از تکمیل این پروژه تا آخر امسال خبر داده است. با توجه به اظهارات وزیر راه و شهرسازی این یعنی ۸ ماه تاخیر.

نویدی با اشاره به این‌که سال گذشته رقمی حدود ۷۰میلیارد تومان بودجه دولتی داشتیم که تنها ۲۰ میلیارد آن محقق شد، گفت: امسال هم ۲۸میلیارد محقق شد که قطعا کفاف پیمانکار‌ را نمی‌دهد.

وی با توضیح اینکه سال گذشته تمهید شده بود که بخشی از سرمایه شرکت شهر فرودگاهی به صورت نقدی خرج توسعه پروژه شود، تصریح کرد: برهمین اساس از ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه ( ۵۰۰میلیارد نقد و ۵۰۰ میلیارد زمین) به ما تعلق گرفت و در نهایت قرار شد ۲۰۰ میلیارد تومان از این رقم را سال گذشته و ۳۰۰ میلیارد آن را هم امسال به ما بدهند.

وی ادامه داد: پس از تزریق نیمی از این بودجه، ابتدا پروژه فعال بود، به طوری که از خرداد سال گذشته تا بهمن ۹۴ کاری ۲ساله انجام شد و پیشرفت خیلی خوبی هم داشت. اما از ابتدای امسال با کمبود اعتبارات و منابع مواجه شدیم و از آنجا که منابع مالی محدود ما نیز نمی‌توانست به این بخش تزریق شود سرعت کار کمی کند شد.

وی با اعلام اینکه منابع فعلی فرودگاه خرج عملیاتی چون باند جنوبی، گسترش فضای ترمینال فعلی، اعمال تغییراتی از قبیل نصب آسانسور و گسترش فضای تجاری می‌شود، گفت: با این حال هیچ گاه اجازه  توقف پروژه سلام را نداده‌ایم.

مدیرعام شهر فرودگاهی امام خمینی با بیان این‌که بخشی از پروژه باند جنوبی به دلیل بازنگری در‌ نقشه این پروژه متوقف شده است، گفت: کل پولی که برای ‌تکمیل ترمینال سلام لازم داریم ۱۲۰ میلیارد است این درحالی‌ست که با افتتاح این ترمینال بین ۳ تا ۵ میلیون مسافر‌ به صورت سالانه جذب و افزایش ظرفیت خواهیم داشت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.