200 هزار راس دام عشایری در دو ماه نخست سال صادر شد ۳۱ خرداد, ۱۳۹۵

رییس سازمان امور عشایری کشور از صادرات ۲۰۰ هزار راس دام عشایری در دو ماه نخست امسال خبر داد و افزایش تعرفه واردات گوشت قرمز را برای تقویت تولید داخلی این محصول خواستار شد.

اقتصادپرس: کرمعلی قندالی یادآوری کرد در سال ۱۳۹۳ صادرات دام آزاد شد و افزود: پارسال بیش از ۸۰۰ هزار راس دام سبک عشایر بیشتر به کشور کویت صادر شد.
وی گفت: تولیدات سالیانه عشایر در بخش های دامی، زراعی و باغی بالغ بر پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تن است که در مقایسه با جمعیت ۱٫۷ درصدی آن نسبت به کل کشور، رقم قابل ملاحظه ای است.
قندالی اعلام کرد پارسال ۵۰۰ هزار تن جو مدت دار ۶ و ۹ ماهه در اختیار عشایر قرار گرفته است.
همچنین به گفته وی، سازمان امور عشایر پارسال ۳۶ دستگاه خودرو کمک دار میان استان های عشایری کشور توزیع کرد و امسال نیز تلاش می کند مجوز تامین ۴۰ دستگاه خودرو دیگر را بگیرد.
رییس سازمان امور عشایر ایران درباره مصوبات جلسه شورای عالی عشایر در سال ۱۳۹۳ اضافه کرد: با پیگیری های انجام شده مبلغ پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات با کارمزد چهار درصد و ضمانت زنجیره ای در مدت پنج سال در اختیار عشایر قرار می گیرد.
رییس سازمان امور عشایر از نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی خواست در تدوین و تصویب قوانین، هر جا کلمه «روستایی» می آید، عنوان «عشایری» نیز آورده شود.
به گزارش ایرنا، جمعیت عشایری کشور ۲۱۲ هزار خانوار در قالب یک میلیون ۱۹۸ نفر جمعیت در قالب چهار ایل و ۵۵۲ طایفه است که در ۵۹ درصد کشور پراکنده اند.
سالیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ییلاق و قشلاق می کنند که هم اکنون کمتر از ۲۰ درصد آن به شکل سنتی و بقیه با کمک خودرو انجام می شود.
۳۲ میلیون هکتار از بهترین مراتع درجه یک و دو کشور در بخش های عشایری واقع شده است.
همچنین سالیانه پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تن تولیدات دامی و کشاورزی کشور از سوی جامعه عشایری تولید می شود؛ این جامعه با برخورداری از ۲۴ میلیون راس دام، ۲۰ درصد محصولات پروتئینی و ۳۵ درصد صنایع دستی کشور را تولید و تامین می کند.

منبع:وزارت جهاد کشاورزیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *