مجوز واردات خودروهای آمریکایی باطل نشده ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۵

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی واردکنندگان خودرو با اعلام اینکه مجوز واردات خودروهای آمریکایی باطل نشده، گفته است که وزارت صنعت از صدور مجوزها اطلاع داشته است.

اقتصاد پرس: میثم رضایی در نشست خبری در پاسخ به سؤال تکلیف مجوز واردات خودروهای آمریکایی پس از مخالفت وزیر صنعت چیست، گفت: هنوز خبری از باطل شدن مجوز واردات خودروهای آمریکایی نیست و در حال حاضر ۲۴ تا ۲۵ خودروی آمریکایی به‌ارزش ۳۰ هزار تا ۱۴۰ هزار دلار در سامانه ثبت سفارش قرار داشته و مشتریان می‌توانند با پرداخت ۳ درصد گمرکی آنها را ترخیص کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که وزارت صنعت اعلام کرده از صدور مجوز واردات خودروی آمریکایی به یک نمایندگی اطلاع نداشته است، گفت: مگر می‌شود که مجوزی بدون اطلاع وزارت صنعت داده شود.

رضایی گفت: این خودروها در زمره خودروهای لوکس قرار داشته و خود مردم آمریکا قادر به خرید آنها نیستند.

وی با اعلام اینکه ثبت کردن یک برند و واردات خودرو نیازمند دستور مستقیم وزیر نیست؟ افزود: ارکان مدیریتی وزارت صنعت در جریان صدور مجوز واردات خودروهای آمریکایی هستند.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی واردکنندگان خودرو با بیان اینکه سایت رسمی جنرال موتور هم اعلام کرده که ایران به همراه ۴ کشور دیگر فاقد نمایندگی این شرکت هستند گفت: وقتی این سایت چنین موضوعی را رسما اعلام می کند پس این شرکت که مجوز واردات خودروهای آمریکایی را گرفته نماینده رسمی نیست.

رضایی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شد که دولت امسال تعرفه واردات خودرو را افزایش ندهد، گفت: اگر قیمت ارز تغییری نکند در قیمت خودروهای وارداتی تغییر چندانی ایجاد نمی شود البته شاید به دلیل هزینه های تأمین قیمت ها از ۲ تا ۴ درصد افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته هزار و ۳۶۸ میلیارد تومان بابت عوارض واردات خودرو به خزانه دولت واریز شد، گفت: برای امسال نیز درآمد واردات خودرو حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود که این امر نشان می دهد در سال جدید نگاه دولت به دریافت هزینه‌های گمرکی بیشتر خواهد بود.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با انتقاد از واردات خودرو با استاندارد یورو ۲ و یا فاقد استاندارد یورو ۵، گفت: ابتدای سال ۹۴ دستورالعملی از سوی سازمان ملی استاندارد به گمرک ابلاغ شد که بر اساس آن خودروهای فاقد استاندارد یورو ۵ به کشور وارد نشوند،اما چگونگی برخورد گمرک و نمایندگان سازمان استاندارد در این زمینه مؤثر است و آنها باید تشخیص دهند که آیا خودروی وارداتی استاندارد لازم را دارد یا خیر.

وی اضافه کرد: در چنین شرایطی سال گذشته خودروهایی با استاندارد پایین‌تر از یورو ۵ به کشور وارد شد اما در دی ماه سازمان استاندارد از ادامه واردات این خودروها جلوگیری کرد و در حال حاضر نیز خودروهای با استاندارد پایین‌تر از یورو ۵ وارد نمی‌شود.

رضایی به دستورالعمل پرداخت ۳ درصد قیمت خودرو از سوی نمایندگی‌های غیررسمی به نمایندگی‌های رسمی اشاره کرد و گفت: نمایندگی‌های رسمی باید بابت خرید خودرو از شرکت مادر در قیمت خودرو، هزینه خدمات پس از فروش را نیز پرداخت کنند که در واقع ۳ درصد پرداختی از سوی نمایندگی‌های غیررسمی باید توسط نمایندگی‌های رسمی پرداخت شده باشد و روی قیمت خودرو محاسبه شود اما در حال حاضر این ۳ درصد به صورت مبلغ اضافه از مصرف‌کنندگان دریافت می‌شود.‬
‫‬

‫رضایی با بیان اینکه نمایندگی هایی غیر رسمی علی رغم پرداخت ۳ درصد کارت گارانتی هایی را از شرکت دریافت می کنند که با کارت گارانتی اصلی شرکت مغایرت دارد، گفت: باید این موضوع که مشکلات زیادی را برای نمایندگی هایی غیر رسمی به وجود آورده از سوی مسئولین برطرف شود.‬

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.