تکالیف ۵دستگاه درباره اقتصاد مقاومتی/تعیین مسئولیت‌های جدید ۳۰ خرداد, ۱۳۹۵

معاون اول رئیس‌جمهور طی ابلاغیه‌های جداگانه‌ای تکالیف ۵ دستگاه اجرایی درباره اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرد.

اقتصادپرس: اسحاق جهانگیری طی ابلاغیه هایی جداگانه به پنج دستگاه اجرایی، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ناظر به پروژه های اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی که در آن وظایف و تکالیف هر یک از دستگاه ها برای اجرای این پروژه ها مشخص شده است را ابلاغ کرد.

در خصوص پروژه های مصوب کارگروه های برنامه ملی اقتصاد مقاومتی که برای وزارتخانه دادگستری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، معاونت اجرایی رییس جمهور و صندوق توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران ارسال شده است، پروژه های اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی مرتبط با هر دستگاه اجرایی احصاء و دستگاه مربوطه موظف به اجرای این پروژه ها به عنوان اولویت های اجرایی در سال ۹۵ شده است.

لازم به ذکر است پیش از این نیز برخی از وظایف و تکالیف سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای تحقق اقتصاد مقاومتی به این سازمان ابلاغ شده بود که ابلاغیه حاضر، به عنوان وظایف و تکالیفی جدید، به مسئولیت های این دستگاه اجرایی در زمینه اقتصاد مقاومتی اضافه شده است.

در این ابلاغیه ها بر نکات و موارد ضروری که لازم است در اجرای پروژه های مذکور از سوی دستگاه های اجرایی مدنظر قرار گیرد، در پنج بند به شرح ذیل تاکید شده است:

۱) پروژه‌های مصوب برای اجرا در سال ۱۳۹۵ می‌بایست توسط «دستگاه مجری» با اولویت و در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» اجرا و تکمیل شوند. بدیهی است کلیه مسئولیت‌ها از زمان ابلاغ تا اتمام پروژه بر عهده «دستگاه مجری» خواهد بود.

۲) «دستگاه مجری»، با قید فوریت حداکثر ظرف مدت دو روز برای تسریع در اجرای هر یک از آنها نسبت به صدور حکم برای معاون و یا معاونین ذیربط خود به عنوان مجری اقدام و به دبیرخانه ستاد معرفی نماید.

۳) مجری منصوب از سوی وزیر و یا بالاترین مقام «دستگاه مجری»، موظف است ظرف مدت یک هفته پس از ابلاغ این مصوبه برای هر یک از پروژه‌ها در چارچوب منشور پروژه مندرج در «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی»، «برنامه عملیاتی» تهیه و پس از تایید رییس دستگاه اجرایی به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۴) تامین منابع مالی لازم برای اجرای هر یک از پروژه‌های مصوب بر عهده «دستگاه مجری» می‌باشد و مجری می‌بایست در چارچوب اعتبارات، وظایف و اختیارات دستگاه مجری، کلیه اقدامات لازم را برای تامین مالی پروژه به نحوی به عمل آورد که پروژه طبق زمانبندی مصوب اجرا شود.

۵) «دستگاه مجری» موظف است هر دو ‌هفته یکبار به طور مستمر، گزارش اقدامات به‌عمل‌آمده برای اجرای هر یک از پروژه‌ها و عملکرد را در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و شاخص‌های مصوب ستاد به دبیرخانه ستاد گزارش نماید.

در بخش دیگر این ابلاغیه ها آمده است:

– کلیه دستگاه‌های اجرایی بالاخص نظام بانکی کشور موظف به انجام همکاری‌های لازم با «دستگاه مجری» برای اجرای پروژه های اولویت دار «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال ۱۳۹۵ می باشند. طراحی سازوکار لازم برای تحقق همکاری‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها بر عهده «دستگاه مجری» است.

– اجرای هر یک از پروژه ها بر اساس «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و مصوبات ستاد، توسط دبیرخانه ستاد مورد پایش قرار می گیرد. برای نظارت بر اجرا و حصول اطمینان از پیشرفت پروژه‌های مصوب، بازدید‌های میدانی به‌صورت اتفاقی حسب مورد توسط دبیرخانه انجام خواهد شد و پس از ارزیابی عملکرد، تشویق و یا تنبیه مجری در دستور کار ستاد قرار می‌گیرد.

– دبیرخانه ستاد پس از بررسی گزارش‌های واصله از «دستگاه مجری» و مستندات مربوط، موضوع را جهت پیگیری اجرای پروژه، رسیدگی به نحوه اجرا و بررسی مشکلات و اتخاذ تصمیمات مقتضی برای پیشبرد پروژه، در دستور کار «نشست سه جانبه رییس ستاد، دستگاه مجری و دبیرخانه ستاد» که بصورت هفتگی تشکیل می شود، قرارمی دهد.

همچنین معاون اول رییس جمهور در بخش پایانی این ابلاغیه ها تاکید کرده است:

«لازم است نتیجه اقدامات انجام یافته در ارتباط با مصوبات ابلاغی به اینجانب گزارش شود. »

گفتنی است فهرست پروژه های اولویت دار هر یک از این پنج دستگاه اجرایی به شرح ذیل است:‌

وزارت دادگستری

ردیف

عنوان پروژه

عنوان برنامه ملی

۱

تدوین نظام حقوق مالکیت فکری و اصلاح ساختار اجرایی آن و اصلاح

نظام رسیدگی قضایی

شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد

۲

تدوین ساز و کارهای حمایت حقوقی و قضایی از مالکیت و سرمایه گذاری

شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد

معاونت اجرایی رییس جمهور

ردیف

عنوان پروژه

عنوان برنامه ملی

۱

ساماندهی بازار آرد و نان

هدفمند سازی یارانه ها

صندوق توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران

ردیف

عنوان پروژه

عنوان برنامه ملی

۱

طراحی مدل تخصیص بهینه منابع صندوق توسعه ملی

برقراری انضباط مالی در بخش عمومی و

قطع وابستگی بودجه به نفت

معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور

ردیف

عنوان پروژه

عنوان برنامه ملی

۱

ارتقاء تولید و توسعه اشتغال پایدار در دشت‌ها و مناطق روستایی

عدالت بنیان کردن اقتصاد و توسعه عدالت اجتماعی

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

ردیف

عنوان پروژه

عنوان برنامه ملی

۱

اجرای چرخه مدیریت بهبود بهره‌وری در ۱۰ بنگاه بزرگ اقتصادی منتخب

ارتقای بهره وری

منبع: مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.