رکود عمیق تر می شود! ۳۰ خرداد, ۱۳۹۵

وضعیت بودجه ریزی، رسیدگی به برنامه ششم توسعه و به نتیجه عینی نرسیدن برجام همگی نشان از آن دارد که مشکلات اقتصادی عمیق تر می شود و برهمین اساس شاهد تعمیق رکود در تولید و اشتغال خواهیم بود.

اقتصادپرس: با اینکه از تیر ماه سال ۹۴ مدام آمار مراکز مطالعاتی بین المللی مبنی بر خروج اقتصاد کشور از رکود در رسانه های مختلف به چشم می خورد اما با گذشت یک سال آنگونه که از مراکز تصمیم گیر اقتصادی کشور خبر می رسد رکود عمیق تر شده و تلاشهای دولت برای ارائه تسهیلات خرید نتوانسته پویایی در اقتصاد کشور ایجاد کند.

طبق نتایج مطالعات جدید صورت گرفته بر اساس آخرین سرشماری رسمی کشور درباره اوضاع اقتصادی جامعه در طول سال های گذشته نه تنها چیزی بر توان خرید مردم افزوده نشده، بلکه افت قدرت خرید اتفاق افتاده و این روند همچنان ادامه دارد.

هر چند در ۳ سال گذشته آهنگ رشد نرخ تورم کُند شده، اما به دلیل کسری درآمدی خانوارها که از سال ها پیش آغاز و هنوز هم جبران نشده، بسیاری از خانوارهای با درآمد متوسط جامعه در تامین مخارج خود با مشکلاتی روبرو هستند. در این بین، اقشار کم درآمد و ضعیف به مراتب با مشکلات اقتصادی جدی تری دست و پنجه نرم می کنند.

مردم انتظار داشتند طبق وعده های دولت تدبیر و امید در زندگی و اوضاع اقتصادی گشایش ایجاد شود، تحولات و بهبود شرایط زندگی آنها با سرعت و دقت بیشتری انجام شود، کاری که تا به امروز انجام نشده است.

به اعتقاد کارشناسان آمارهای منتشر شده درباره اوضاع اقتصادی مردم آیینه وضعیت معیشتی آنها در سال های اخیر است به همین جهت پایه تحلیل ها و برنامه ریزی ها همین آمارها باید باشد نه وعده های مسوولین و نه پیش بینی مراکز اقتصادی بین المللی.

در عین حال نباید فراموش کرد که اقتصاد یک شبه رونق نمی یابد بلکه لازمه آن پیشینه مناسب است که در اقتصاد ما هیچ زمینه و پیشینه بهبود اقتصادی دیده نمی شود.

در سال های گذشته حجم سرمایه گذاری داخلی و خارجی کاهش یافته است به تبع آن تولید نیز شرایط مناسبی نداشته و نرخ بیکاری افزایش یافته است.

کارشناسان مستقل پیش بینی می کنند که اقتصاد در سال جاری شرایط بی ثبات تری را نسبت به سال گذشته، سپری کند.

وضعیت بودجه ریزی، رسیدگی به برنامه ششم توسعه و به نتیجه عینی نرسیدن برجام همگی نشان از آن دارد که مشکلات اقتصادی عمیق تر می شود و برهمین اساس شاهد تعمیق رکود در تولید و اشتغال خواهیم بود به همین جهت بعید است اقتصاد ایران در سال ۹۵ بتواند رونق را تجربه کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *