روند افزایش تولید نفت ایران متوقف می شود؟ ۳۰ خرداد, ۱۳۹۵

بر اساس یک گزارش چنانچه ایران نتواند از سرمایه گذار و تکنولوژی خارجی کمک بگیرد از یک میزان بیشتر نمی تواند تولید و صادرات داشته باشد.

اقتصادپرس: سی‌ان‌ان مانی با استناد به داده‌های کلیپر دیتا گزارشی در مورد وضعیت صنعت نفت ایران ارائه داد، بر این اساس ایران که از اواخر سال۲۰۱۵ تاکنون صادرات نفت خام خود را سه‌برابر کرده و سرعت تولید را افزایش داده است چنانچه نتواند از سرمایه گذار و تکنولوژی خارجی کمک بگیرد از یک میزان بیشتر نمی تواند تولید و صادرات داشته باشد.

بر اساس این گزارش و با تکیه بر اطلاعات آژانس بین‌المللی انرژی، عرضه نفت خام ایران از اواخر سال‌۲۰۱۵ تاکنون سه‌برابر شده است. این سریع‌ترین رشد تولید نفت ایران از ماه ژوئن سال۲۰۱۱ پیش از بسته تر شدن تحریم‌های غرب علیه ایران است.

براساس همین اطلاعات ایران از اواخر سال۲۰۱۵ تاکنون ۷۳۰هزار بشکه بر تولید نفت خام خود افزوده که بیشترین افزایش در میان کشورهای عضو اوپک است.

بر اساس گزارش سی ان ان مانی و با تکیه بر داده‌های کلیپردیتا صادرات نفت ایران از طریق آب در ماه مه به ۲میلیون و ۶۰۰هزار بشکه در روز رسیده است. رقمی که تقریبا از نوامبر۲۰۱۵ تاکنون سه‌برابر شده است.

آنگونه که ژولیوس واکر مشاور ارشد در شرکت تحقیقاتی JBC انرژی، به سی‌ان‌ان مانی گفته؛ ایران در افزایش تولید نفت خام خود از زمان برداشته شدن تحریم‌ها تاکنون بسیار موفق بوده است. البته برآورد این مساله که آنها قادر به حفظ این سطح رشد یا افزایش آن خواهند بود یا خیر، هنوز دشوار است.

براساس این گزارش؛ بازگشت ایران به بازار نفت، در وضعیت عرضه و تقاضای نفت خام در جهان رقابت ایجاد کرده و همچنین توانسته است اختلال عرضه ازسوی نیجریه و کانادا را جبران کند.

یک سوم از نفت تولیدی ایران در سال جاری میلادی به چین صادر شده است که موضوع نشان می دهد چین در حال ذخیره کردن نفت خام است. بر اساس این اطلاعات دومین مشتری نفت خام ایران پس از چین، هندوستان و کره‌جنوبی بوده‌اند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *