مصرف آب در تهران ۲ برابر میانگین جهانی ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه چنانچه سرانه مصرف کاهش نیابد امکان اختلال در کیفیت پایدار با وجود افزایش جمعیت در آینده دور از انتظار نیست، گفت: همکاری ایران و فرانسه برای کاهش تلفات آب به مرحله تهیه مدل فنی و مالی رسیده است.

اقتصادپرس: محمد پرورش در پاسخ به این سئوال که برنامه تامین آب در تابستان چگونه خواهد بود،گفت: در سال جاری به لحاظ بارش‌های مناسب وضعیت منابع آب سطحی در سدهای پنج‌گانه تأمین‌کننده آب شهر تهران مطلوب است و در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد از نیاز آب تهران از این سدها تأمین و مابقی از منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود.

وی افزود: بنابراین پیش‌بینی می‌شود چنانچه با گرمای فزاینده دما در روزهای اوج مصرف مواجه نشویم هیچ گونه مشکلی در تأمین فشار آب نیز در تابستان جاری نداشته باشیم.

*آب در استان تهران همواره در محدودیت قرار دارد/میانگین مصرف آب در تهران نزدیک به دو برابر میانگین جهانی

پرورش با اشاره به اینکه قطعاً بارش مناسب در یک سال نمی‌تواند ما را از مدیریت مصرف صحیح آب غافل کند،تاکید کرد: آب در استان تهران همواره در محدودیت قرار گرفته و در رشد کاهش سرانه آب تجدیدپذیر پرداختن جدی به مقوله اصلاح الگوی مصرف را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. به طوری که هم اکنون میانگین مصرف آب در تهران نزدیک به دو برابر میانگین جهانی است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا کیفیت آب در مناطق شمال و جنوب تهران یکسان است ادامه داد: با استفاده و بهره‌برداری از مدول اول تصفیخانه هفتم ارتقای قابل ملاحظه‌ای در کیفیت آب خصوصاً در جنوب تهران رخ داده که با توجه به منابع مناسب آب دریاچه سدها افزایش سهم برداشت از منابع ‌آب سطحی، پایداری کیفی به شکل مناسبی اتفاق افتاده است و در حال حاضر مشکل کیفی وجود ندارد.

پرورش ادامه داد: در مواقع خشکسالی که با محدودیت منابع آب سطحی مواجه خواهیم بود و ناگزیر به برداشت بیشتر از سفره‌های آب زیرزمینی می‌شویم چنانچه سرانه مصرف کاهش نیابد امکان اختلال در کیفیت پایدار با وجود افزایش جمعیت در آینده دور از انتظار نیست.

*رینگ آب تهران ۳ سال دیگر به اتمام می رسد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص آخرین وضعیت رینگ آب تهران گفت: پروژه خط پیرامونی تهران موسوم به (طرح قمربنی‌هاشم یا رینگ تهران) با برآورد بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان در کارگاه‌های مختلفی در سطح شهر در حال اجراست، بنابراین به لحاظ محدودیت مالی علیرغم وجود ظرفیت تسریع در اجرا از سرعت قابل انتظار برخوردار نبود.

وی افزود: چنانچه منابع مالی مورد نیاز در اسرع وقت به پروژه تزریق شود پیش‌بینی می‌شود پروژه طی سه سال به اتمام برسد.

وی گفت: در حال حاضر بخش‌های ضروری که کمک به ارتقای کمی و کیفی آب تهران می‌کند در اولویت اجرا قرار گرفته و بخشی از خطوط خصوصاً جنوب غربی و شرق تهران در سال جاری به مدار خواهد آمد.

پرورش ادامه داد: کارگاه‌های شرق نیز در حال اجرای خط می‌باشد و قطعاً اجرای بیش از ۱۳۰ کیلومتر خطوط لوله فولادی در قطرهای بیش از ۲ هزار میلیمتر با دشواری‌های زیادی روبه‌روست که به ضرورت هماهنگی بین کلیه دستگاه‌های خدمات‌رسان می‌توان اشاره کرد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در پاسخ به این سئوال که آیا فرانسوی‌ها اقدامات خود را برای کاهش تلفات آب در تهران آغاز کرده‌اند،‌گفت: همکاری با شرکت فرانسوی سوئز برای کاهش تلفات در محدوده شرکت آب و فاضلاب منطقه یک تهران پس از امضای تفاهم‌نامه به مرحله تهیه مدل فنی و مالی رسیده و کار در لایه‌های کارشناسی برای تنظیم قرارداد در حال پیگیری است.

پرورش افزود: امیدواریم با صدور مجوز دولت در خرید تضمینی میزان آب به حساب نیامده شاهد اجرایی شدن توافق حاصله باشیم.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *