تراز نامتعادل منابع و مصارف بانک‌هادر سال ۹۴ ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵

مانده سپرده ارزی و ریالی (پس از کسر سپرده قانونی) بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان سال گذشته با ۳۲ درصد افزایش یافت اما رشد مانده تسهیلات اعطایی از ۱۷٫۳ درصد فراتر نرفت.

اقتصادپرس: مانده سپرده‌ها در پایان سال گذشته به یک هزار و ۶۱ هزار و ۹۰۱ میلیارد تومان رسیده که نسبت به پایان سال ۹۳ حدود ۲۴۲ هزار و ۶۲۵ میلیارد تومان (۲۹٫۵ درصد) رشد داشته است.

مانده سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی با ۲۳۱ هزار و ۶۸۹ میلیارد تومان افزایش (۳۲ درصد) ۹۵۷ هزار و ۳۹۳ میلیارد تومان شد.

همچنین مانده تسهیلات اعطایی با ۱۱۷ هزار و ۶۳۵ میلیارد تومان افزایش (۱۷٫۵ درصد) به ۷۹۱ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان رسید.

به گزارش فارس، بانک مرکزی سال گذشته نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری و موسسات اعتباری را کاهش داد و برای بسیاری از بانک‌ها این نسبت را به ۱۰ درصد نزدیک کرد.

بنابراین ۹۰ درصد منابع در اختیار بانک‌های تجاری، تخصصی و قرض‌الحسنه و معمولا بانک‌ها ۲ تا ۳ درصد سپرده‌ها را برای وجوه نقد و رفع نیازهای روزانه نگه‌داری می‌کنند. بنابراین حداکثر ۱۳ درصد از منابع بانک‌ها قابل امکان قرار گرفتن در فرایند پرداخت تسهیلات را ندارند.

در این چارچوب، مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌توانست در پایان سال گذشته به ۹۲۳ هزار و ۸۵۴ میلیارد تومان برسد.

اما هم‌اکنون نسبت تسهیلات پرداختی به سپرده به ۷۵ درصد کاهش یافته که در طول سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

اینکه چه عواملی موجب افزایش فاصله سپرده از تسهیلات بانکی شده به صورت جداگانه قابل بررسی است.

اما چند عامل را می‌توان در به وجود آمدن این شرایط دخیل دانست. به نظر می‌رسد اولین عامل رکود حاکم بر اقتصاد و کاهش تقاضای تسهیلات با توجه به نرخ‌های بالای سود تسهیلات باشد.

ضمن اینکه نگرانی بانک‌ها از وصول تسهیلات پرداختی و سوخت نشدن منابع می‌تواند یکی دیگر از مولفه‌های کاهش رشد مانده تسهیلات اعطایی باشد.

*ارقام به میلیارد تومان

سال مانده سپرده‌ها مانده سپرده پس از کسر سپرده قانونی حجم سپرده قانونی مانده تسهیلات
۹۳ ۸۱۹۲۷۶ ۷۲۵۷۰۳ ۹۳۵۷۳ ۶۷۳۹۷۴
۹۴ ۱۰۶۱۹۰۱ ۹۵۷۳۹۳ ۱۰۴۵۰۸ ۷۹۱۶۱۰

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *