زمین‌خواری ۲۵ ساله در شمشک ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵

شهر توریستی شمشک در شمال استان تهران ۲۵ سال است که درگیر فعالیت زمین خواران است، این مسئله ای است که توسط اهالی این شهر مطرح شده و مردم این منطقه با امضای نامه ای خواستار رسیدگی مسئولان به سواستفاده زمین خواران در این منطقه شده اند.

اقتصادپرس: مقام معظم رهبری اسفندماه سال ۹۳ در دیدار با مسئولان و فعالان محیط زیست، منابع طبیعى و فضاى سبز در بخشی از سخنان خود فرمودند: “یک مسئله، پدیده‌ی زمین‌خواری است. البتّه پدیده‌ی زمین‌خواری پدیده‌ی جدیدی نیست؛ قدیمی است؛ ما از دوره‌ی نوجوانی و جوانی مکرّر میشنفتیم زمین‌خواران، زمین‌خواران! خب، توقّع این بوده است که در نظام اسلامی و جمهوری اسلامی این پدیده متوقّف بشود؛ اجازه ندهیم کسانی بیایند با دست‌اندازی به زمینهای گوناگون اطراف شهر و حومه‌های شهر و مناطق خوب، ثروت عمومی را به‌نوبه‌ی خود تبدیل کنند به ثروت شخصی.”

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار اظهار داشتند: “حالا بحث زمین‌خواری، یواش‌یواش شده کوه‌خواری! بنده گاهی که میروم ارتفاعات شمال تهران و نگاه میکنم، انسان واقعاً خیلی متأسّف میشود. بارها من در دیدار با مسئولین شهری و مسئولین دولتی و مانند اینها این مسائل را در میان گذاشته‌ام. خب تلاش هم کرده‌اند لکن قاطع باید برخورد کنند. مسئولین باید در مقابلِ این سوءاستفاده‌کننده قاطعیّت به‌خرج بدهند؛ عُرضه باید به‌خرج بدهند؛ نگذارند فلان آدمِ سوءاستفاده‌چی با شیوه‌های مشخّص [سوءاستفاده کند].”

در روزهای اخیر، جمعی از اهالی شهر شمشک که یک شهر توریستی در شمال استان تهران است از وجود زمین خوارانی خبر داده اند که از ۲۵ سال گذشته تاکنون در این منطقه اقدام به دست اندازی به املاک مردم می کنند و از مسئولان خواستار رسیدگی به این مسئله شده اند.

در متن این درخواست مردمی که به امضای جمعی از اهالی این منطقه رسیده است آورده شده :” با اهدای سلام و ادب، امضاکنندگان ذیل به اطلاع می رسانند افرادی سودجو از بیست و پنج سال قبل به دست اندازی املاک کشاورزی و دولتی در منطقه شمشک بخش شمیرانات اشتغال دارند نحوه دست‌اندازی آنان به املاک مردم در اغلب موارد با نوشتن قراردادی صوری در برگه عادی با وعده پوچ می باشد که به سود سواستفاده گر می شود. از مسئولان محترم تقاضای رسیدگی و دستور جلوگیری از ادامه کارهای غیرانسانی اینگونه افراد را داریم.”

تصویر این نامه در ادامه آورده شده، اما به درخواست برخی از امضاکنندگان به دلیل ترس از ایجاد مزاحمت احتمالی از سمت زمین خواران منطقه، به جز متن نامه، بقیه این نامه که اسامی و امضای درخواست‌کنندگان را نیز شامل می شود، به صورت محو نمایش داده می شود.

باید دید بعد از گذشت یک سال و نیم از فرمایش واضح و روشن مقام معظم رهبری و درخواست امروز مردم، مسئولان امر به موضوع زمین خواری در شهر توریستی شمشک ورود می کنند؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *