افزایش ۴۳ درصدی ارزش معاملات بورس در هفته گذشته ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵

حجم و ارزش معاملات بورس اوراق بهادار در هفته ای که گذشت به ترتیب ۵۲ و ۴۳ درصد افزایش پیدا کرد.

اقتصادپرس: بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران تهیه و به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، ۱۷ بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، از ابتدای امسال تاکنون شاخص کل (ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران ۷٫۹ درصد و شاخص قیمت (ارزش وزنی) ۱۱٫۸درصد کاهش داشته است.
این در حالی است که شاخص کل(هم وزن) ۱٫۱ درصد رشد و شاخص قیمت (هم وزن) ۱٫۹ درصد افت داشته است. همچنین اختلاف بازدهی بین شاخص ارزش وزنی و شاخص هم وزن حاکی از عملکرد بهتر شرکتهای متوسط و کوچکتر در مقایسه با شرکتهای بزرگ بورس اوراق بهادار تهران است.
این گزارش می افزاید: در این مدت شاخص فرابورس ایران نیز ۳٫۵ درصد افت و قیمت سکه بهار آزادی ۲٫۵ درصد، قیمت دلار مبادله ای یک درصد و قیمت یورو مبادله ای ۱٫۹ درصد رشد داشته است.
صنعت “استخراج ذغال سنگ” هم هفته گذشته با بازدهی ۴٫۵ درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت و در این مدت صنعت “محصولات کاغذی” با افت ۱۴٫۳ درصدی بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکتها نیز در هفته گذشته، “سپنتا” با مثبت ۲۴٫۸ درصد بیشترین و ” قند شیرین‌ خراسان‌” با منفی ۷٫۶ درصد کمترین بازدهی را داشته اند.
حجم و ارزش معاملات نیز در هفته ای که گذشت به ترتیب ۵۲ و ۴۳ درصد افزایش پیدا کرد و  صنعت “خودرو و ساخت قطعات” به تنهایی ۳۹ درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص داد و پس از آن صنعت “بانکها و موسسات اعتباری” با ۱۲ درصد حجم معاملات هفتگی در رتبه دوم قرار گرفت.
شاخص تمام بورس های معتبر جهانی نیز در هفته گذشته شاهد افت بود، به طوری که کمترین افت مربوط به شاخص بورس عربستان صعودی(TASI) با کاهش ۰٫۶ درصدی و بیشترین افت مربوط به شاخص بورس آمستردام(AEX) با کاهش ۶٫۸ درصد بود. همچنین در میان ۱۷ بورس مورد بررسی بورس تهران با افت ۲٫۶ درصدی رتبه ۸ام را به خود اختصاص داد.
این گزارش می افزاید: در ۳۰ روز منتهی به بیست و ششم خرداد امسال در بازارهای جهانی، قیمت فلزات اساسی با نوسان همراه بوده و در این میان بیشترین افزایش قیمت مربوط به روی با ۷٫۸ درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به سرب با ۱٫۹ درصد بوده است.
همچنین از ابتدای سال تاکنون قیمت انواع نفت با افزایش همراه بوده و قیمت نفت وست تگزاس، برنت و اپک به ترتیب ۲۳، ۲۱ و ۳۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *