پرونده بهار با بازدهی منفی 7 درصد بسته شد ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵

روند معاملات بازار سرمایه در بهار سال جاری برخلاف پیش‌بینی‌های مثبت با بازدهی حدود منفی ۷درصد مواجه شده است.

اقتصادپرس: بورس تهران هفته آخر خرداد برابر با اتمام فصل بهار را در حالی به پایان برد که کارشناسان از روند خروج سرمایه گذاران از بورس شکه شده اند و در پی راه حلی برای ایجاد انگیزه در تالار شیشه ای هستند.
روند معاملات بازار سرمایه در بهار سال جاری برخلاف پیش‌بینی‌های مثبت با بازدهی حدود منفی ۷درصد مواجه شده است.
امضای توافق هسته ای که بسیاری را برای حفظ سرمایه در بورس امیدوار نگه داشته بود حالا دیگر این اطمینان را در سرمایه گذاران ایجاد کرده که نباید به این زودی ها انتظار سود داشته باشند.
انتشار اخبار مثبت در فضای مجازی و فضای رسانه ای پیرامون رونق سرمایه‌گذاری در کشور و گشایش تبادل‌های مالی و پولی بین‌المللی عامل حفظ سرمایه ها در بورس بود اما عدم خروج اقتصاد از رکود و عدم تاثیر برجام بر فضای کلی اقتصاد عامل کاهش روند ورود نقدینگی به بورس و نیز خروج برخی از سرمایه گذاران شد.
به گفته تحلیلگران بازار سرمایه، بورس آیینه تمام نمای هر اقتصادی است و وضعیت منفی بازار سرمایه در حال حاضر نشان می دهد که اقتصاد در رکود است و حتی مسوولان اقتصادی و شخص وزیر اقتصاد نیز به آن اذعان کرده و در پی راه حل این مشکلات هستند.
اما عامل دیگری که باعث عدم تحرک در بازار سرمایه است؛ سیاست‌های انقباضی دولت برای کنترل تورم و نقدینگی است که سبب شده تا تولیدکننده و صنعتگر با افزایش بهای تمام‌شده عوامل تولید مواجه شده اما نرخ فروش محصولاتشان در چرخه مهار تورم و معضل نقدینگی قرار بگیرد به این صورت سودی که پیش بنیی شده حاصل نمی شود و سودآوری شرکت‌ها روند نزولی به خود می گیرد.
به گواه آمار بازار سرمایه در ۱۰روز کاری نخست سال ۹۵ حدود ۶درصد بازدهی مثبت داشت اما از ابتدای سال تاکنون حدود ۷درصد بازدهی منفی را ثبت کرده که قدر مطلق آن حدود ۱۳درصد نوسان را نشان می‌دهد که می تواند آینده بازار سرمایه را نیز به چالش بکشد.
کارشناسان در پاسخ به این سوال که کاهش نرخ بهره می تواند نقدینگی ها را به سمت بورس هدایت کند یه خیر؟ می گویند که احتمال دارد این مساله سبب شود تا بخشی از نقدینگی ها از بانک خارج شده و به سمت بورس بیاید اما قطعا آن قدری نخواهد بود که بتواند فضای بورس را متاثر کند. تنها عاملی که می تواند شاخص بورس را مثبت کند خروج از رکود و چرخیدن چرخ صنایع است.
به گزارش اقتصادپرس؛ در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۶ خرداد ماه ۹۵، شاخص کل با ۱۹۹۹ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۳ هزار و ۸۷۷ واحد رسید.
شاخص بازار اول با ۱۶۸۹ واحد کاهش به رقم ۵۱ هزار و ۲۲۳ واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با ۲۶۵۴ واحد کاهش عدد ۱۶ هزار و ۴۳۵۰ واحد را تجربه کرد. به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱۹‌/‌۳ درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۵۹ / ۱ درصد کاهش نسبت به دو هفته گذشته مواجه شدند.
در ۵ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۱۰ هزار و ۹۷۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل ۴۳ درصد افزایش یافته است.
در ضمن تعداد ۵۳۸۵ میلیون سهم در ۳۲۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۵ / ۵۱ درصد و ۲۷ درصد افزایش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کردند.
همچنین ارزش معاملات نرمال به ۹۱۸۴ میلیارد ریال رسید و حجم معاملات معاملات نرمال با ۴۲۳۵ میلیون سهم به ترتیب با ۲۰ درصد افزایش و ۲ / ۱۹ درصد افزایش نسبت به دو هفته قبل همراه شدند.
براین اساس تعداد ۳۴۶ هزار و ۴۸۶ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۳۵۵ میلیارد ریال معامله شد که ۹۴ درصد کاهش را نسبت به دو هفته گذشته نشان می دهد.
طی هفته گذشته استخراج زغال سنگ با ۴۸ / ۴ درصد، ساخت محصولات فلزی با ۱۵ / ۳ درصدمواد و محصولات دارویی با ۰۶ / ۲ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه‌ها به خود اختصاص دادند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *