پیش‌بینی آینده همکاری‌های اقتصادی ایران و سنگاپور ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵

یک عضو اتاق بازرگانی ایران درباره تعاملات اقتصادی ایران و سنگاپور سخن گفت و پیش‌بینی کرد که این وضعیت در آینده چگونه خواهد شد.

اقتصادپرس: فریال مستوفی درباره رابطه اقتصادی ایران و سنگاپور اعتقاد دارد: به دلیل تعاملات سازنده‌ای که دولت یازدهم با دنیا آغاز کرده است، امید است که دریچه‌های جدیدی برای روابط بیشتر با سنگاپور گشوده شود و دو کشور بتوانند از فرصت ایجاد‌شده استفاده کنند.

این عضو اتاق بازرگانی ایران در ادامه مصاحبه‌اش با هفته‌نامه تجارت‌فردا، افزود: مبادلات تجاری ایران و سنگاپور در سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بود که به دلیل تحریم‌های یکجانبه غرب و مشکلات بانکی در سال ۲۰۱۲ میلادی به دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار کاهش یافت. تبادلات دو کشور سال گذشته میلادی به رقم کم‌سابقه ۵۰۰ میلیون‌دلار رسید که مقامات دو کشور در تلاش برای بازگرداندن میزان مبادلات به رقم‌های قبل از دوران تحریم هستند.

وی اضافه کرد: طی سال ۱۹۹۴ سنگاپور بزرگ‌ترین خریدار مشتقات نفتی ایران بوده و همچنین طی سال‌های ۱۳۷۱- ۱۳۶۶ (به‌جز سال ۱۳۷۰) این کشور در میان اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) بیشترین سهم را از صادرات کالاهای غیرنفتی ایران داشته، به‌طوری‌که در این سال‌ها همواره بیش از نیمی از صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای عضو آسه‌آن، به سنگاپور اختصاص داشته است. از نظر صادرات به ایران نیز، این کشور همواره رقابت تنگاتنگی با تایلند داشته و پس از آن رتبه دوم را در صادرات پنج کشور عضو آسه‌آن به ایران داشته است. ایران از سال ۱۹۹۵ تا پایان ۱۹۹۸ همواره سهمی کمتر از ۰٫۵ درصد از کل واردات سنگاپور را از آن خود کرده است. با توجه به تکثر صنایع و وجود بازارهای مختلف در این کشور، لازم است توجه بیشتری به این کشور بکنیم.

مستوفی خاطرنشان کرد: سنگاپور کشوری است که هیچ نوع حقوق گمرکی یا تعرفه‌ای را بر کالاهای وارداتی یا صادراتی این کشور وضع نمی‌کند. ایران کشوری است که با استفاده از شیوه‌های جدید نفوذ در بازار می‌تواند سهم خود را از تجارت با این کشور (به‌خصوص واردات آن) افزایش دهد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *