سازندگان داخلی به دنبال رانت نیستند ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۵

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: سازندگان داخلی به هیچ عنوان دنبال رانت نبوده بلکه اعتقاد براین دارند که در یک شرایط برد – برد با توجه به اجرایی شدن برجام با شرکت‌های خارجی همکاری نمایند.

اقتصاد پرس: رضا خیامیان رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در نشست خبری که پیش از ظهر امروز برگزار شد اظهار داشت: انجمن سازندگان سهم قابل توجهی در ساخت تجهیزات نفتی دارد که این انجمن به دنبال ارائه راه حل برای حل مشکلات کلیدی در این صنعت است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۹۸٫۸ درصد مشکلات سازندگان داخلی به نقدینگی و منابع مالی برمی‌گردد گفت: متأسفانه در حال حاضر هیچ گونه حمایتی از سوی بانک‌های داخلی صورت نمی‌گیرد و این امر باعث شده که سازندگان با مشکلات بیشتری مواجه شوند.
رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: سازندگان داخلی دنبال هیچ رانتی نیستند و معتقدند که در یک شرایط برد برد با توجه به اجرایی شدن برجام با شرکت‌های خارجی همکاری نمایند تا این موضوع بستر را برای یک رقابت سالم فراهم نماید.
وی تأکید کرد: شرکت‌های خارجی در حین ورود به عرصه سرمایه گذاری مشکلی در زمینه گشایش ال سی ندارند اما متأسفانه سازندگان داخلی هنگام ورود به این عرصه با چالش‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.
خیامیان افزود: طی سال اخیر مطالبات زیادی سازندگان از وزارت نفت دارند که هنوز این مطالبات تسویه نشده است بنابراین برای ایجاد رقابت با شرکت‌های خارجی باید تحریم داخلی برداشته شود.
وی گفت: مشکلات بیمه، کمبود نقدینگی‌ و همکاری نکردن برخی از مسئولان از جمله تحریم‌های داخلی هستند که باید در این زمینه برنامه‌ریزی اصولی صورت گیرد تا سازندگان داخلی با انگیزه بهتر وارد عرصه سرمایه گذاری شوند.
خیامیان ادامه داد: کیفیت تولید ساخت داخل همسو با شرکت‌های خارجی بوده به طوری که از نظر کیفیت مطابق با استانداردهای خارجی است در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای نیز با ایتالیا منعقد کردیم که شرکت‌های ایرانی با این شرکت‌ها جوینت شوند تا به سمت تکنولوژی روز حرکت نماییم.
وی با اشاره به اینکه ایران کشوری نفت خیز در بین کشورهای همسایه است گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته قرار است ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت نفت صورت گیرد که ۶۰ درصد آن (۱۲۰ میلیارد دلار) بازار تجهیزات داخلی است که اگر نصف آن توسط شرکت‌های داخلی تأمین شوند معادل ۶۰ میلیون دلار سرمایه گذاری انجام خواهد شد.
وی گفت: هم اکنون ایران اکثر تجهیزات تولیدی خود را به کشور عراق صادر می‌کند همچنین قرار است طبق برنامه ریزی صورت گرفته تولیدات خود را به کشور آذربایجان هم ارسال نماییم.
خیامیان تأکید کرد: انجمن سازندگان در اکثر پروژه‌های نفتی توانایی این را دارد که بیشتر تجهیزات را در داخل کشور تولید نماید. هم اکنون ۱۰ قلم کالای نفتی توسط سازندگان داخلی ساخته می‌شود و تنها در صنایع بالا دستی مشکل ساخت را داریم که برهمین اساس سعی داریم تا با همکاری شرکت‌های خارجی این مشکل را برطرف نماییم.
وی از راه اندازی یک مرکز توسعه سرمایه گذاری و فناوری در کیش خبرداد و گفت با راه اندازی آن کشورهای خارجی که مورد  تأیید سازمان ملل هستند در عرصه ارتباطات و تکنولوژی با بخش خصوصی ایران همکاری خواهند کرد.
وی افزود: صنعت نفت ایران یک موتور محرک در بین صنایع دیگر است که اگر بتوانیم به این صنعت توجه بیشتری داشته باشیم مشکل بیکاری و اقتصادی حل خواهد شد.
وی گفت: اگر دولت شیوه نامه حمایت از سازندگان ساخت داخل را در کشور به نحو احسن اجرا نماید بسیاری از مشکلات پیش روی سازندگان بر طرف خواهد شد.
خیامیان با اشاره به ۱۰ قلم کالای ساخت داخل گفت: برهمین اساس ۵۲ قرارداد با شرکت‌های خارجی منعقد شده که تنها از این قراردادها یک مورد تجاری سازی شده است و بقیه موارد به دلیل مشکلات بروکراسی و تضامین بانکی نتوانسته‌اند به نتایج مورد نظر دست پیدا کنند.
منبع: باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.