تعطیلی کارخانجات حاصل مدیریت غلط دولت است ۲۶ خرداد, ۱۳۹۵

نایب‌رئیس انجمن لوازم خانگی با بیان “مادامی که صنایع بزرگ دولتی باشند باید هرروز شاهد تعطیلی آن باشیم” گفت: تعطیلی کارخانجات ارج، آزمایش، پارس الکتریک، کفش وین و کفش ملی حاصل مدیریت غلط دولت است که دولت هیچ سیاستی برای رفع مشکلات آنها ندارد.

اقتصادپرس: محمدرضا درافشار با اشاره به اینکه مشکل امروز صنعت لوازم خانگی کشور واردات بی‌رویه از مسیرهای قانونی و غیرقانونی است، اظهار داشت: در بخش لوازم خانگی کوچک کالاهای بسیاری به‌صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند که این موضوع خود آسیب‌های زیادی به واحدهای تولیدی وارد کرده است.

وی با بیان اینکه اندازه بازار کوچک شده و بیکاری در سطح واحدهای تولیدی بسیار افزایش پیدا کرده است، افزود: مردم تمایلی به امکان تعویض کالاهای خود ندارند درحالی که پیش از این حجم بسیاری از فروش تولیدکنندگان لوازم خانگی صرف تعویض کالاها می‌شد، اما امروز قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و تمایلی به خرید ندارند.

نایب‌رئیس انجمن لوازم خانگی با اعلام اینکه امروز بخش لوازم خانگی کوچک با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت به فعالیت می‌پردازد، گفت: امروز صنعت لوازم خانگی کشور نیازمند کمک جدی دولت در بخش‌های مختلف است اما این کمک به‌معنای فقط تزریق نقدینگی نیست، بلکه باید بازار رونق پیدا کرده و خرید و فروش به‌نحو مناسبی انجام شود.

وی با گلایه از اینکه در شرایط رکود همچنان دربهای کشور باز بوده و کالاهای خارجی بدون هیچ ممنوعیتی وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: این خود آسیب جدی برای تولیدکننده داخلی است. در این شرایط تولیدکننده داخلی که کمتر از ظرفیت خود به فعالیت می‌پردازد با افزایش هزینه‌های تولید روبه‌روست و از‌آن‌طرف کالای خارجی با قیمتی ارزان‌تر در بازار به فروش می‌رسد.

درافشار با ابراز “مادامی که صنایع بزرگ کشور دولتی باشند باید هرروز شاهد تعطیلی آن باشیم” اظهار داشت: از چند روز گذشته که خبر تعطیلی ارج رسانه‌ای شد، هیاهوی زیادی در سطح رسانه‌ها مطرح شده است، شاید سهامدار این کارخانه برای رفع این هیاهو مقداری نقدینگی به این کارخانه تزریق کند اما این عمل مانند انداختن یک قطره آب روی سطحی داغ است و هیچ تأثیری بر رفع مشکلات این کارخانه ندارد.

وی اضافه کرد: تجربه ثابت کرده مدیریت دولتی هیچ‌وقت موفق نبوده است و باید صنایع به‌سمت خصوصی سازی حرکت کند، گواه این مطلب تعطیلی واحدهای بزرگ صنعتی طی سال‌های اخیر است، به‌عنوان نمونه تعطیلی کارخانجات ارج، آزمایش، پارس الکتریک، کفش وین و کفش ملی حاصل مدیریت غلط دولت است که دولت هیچ سیاستی برای رفع مشکلات آنها ندارد در حالی که باید در این رابطه تدبیر مناسبی را به‌کار می‌گرفت.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *