واردات کالا از آمریکا در ۲ ماه اول امسال ۲۰ برابر شد ۲۶ خرداد, ۱۳۹۵

واردات ایران از کشور آمریکا در ۲ ماه ابتدای سال جاری، ۲هزار درصد (۲۰ برابر) در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش‌ یافته و به ارزش ۵۱ میلیون و ۳۴۹ هزار دلار رسیده که بخش عمده‌ای آن، مربوط به واردات دانه‌های روغنی است.

اقتصادپرس: میزان واردات کالا از آمریکا در ۲ ماهه ابتدای سال ۹۵، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸ هزار ۲۸۱ درصد (۸۰ برابر) ازلحاظ وزنی  و ۲ هزار درصد (۲۰ برابر) ازلحاظ ارزشی، افزایش  یافته و آمریکا هفدهمین کشور عمده صادرکننده کالا به ایران شده است.

بنا بر آمار گمرک ایران درحالی در ۲ ماهه امسال ۸۳ هزار تن کالا  به کشور آمده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۹۹۱ تن بوده است.

بنابراین گزارش، بر اساس استعلام صورت گرفته از سوی گمرک ایران؛ دلیل این افزایش واردات از آمریکا ورود یک محموله بزرگ دانه‌های روغنی اعلام و  این موضوع توسط انجمن روغن‌کشی ایران نیز تأیید و عنوان شد؛ اخیراً یک کشتی ۶۰ هزار تنی دانه‌های روغنی سویا به ارزش ۲۴ میلیون دلار  از کشور آمریکا به ایران آمده و به شرکت صنعتی بهپاک تحویل داده‌ شده است.

جدیدترین آمار منتشرشده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می‌دهد صادرات این کشور به ایران در چهارمین ماه سال جاری میلادی (فروردین) نسبت به مدت مشابه سال قبل، یک‌چهارم شده  و به ۶ میلیون دلار رسیده است، اما آمار ماه  پنجم میلادی یعنی”می” برابر با اردیبهشت ماه شمشی ، هنوز منتشرنشده که این امر نشان‌دهنده افزایش واردات در اردیبهشت‌ماه است.

یکی از دلایل تغییر مسیر واردات ایران به سمت آمریکا، سیل ۲ ماه گذشته آرژانتین و از بین رفتن ۵ تا ۷ میلیون تن دانه های روغنی بوده که باعث شده است، بخشی از خریداران جهانی نیز به سمت آمریکا روند. اما باید اذغان داشت شرایط پسا برجام در این تغییر مسیر بی تاثیر نیست.

منبع: نسیم آنلایندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *