فطانت‌فرد و مدیرانش شاخص بورس را دستکاری می‌کنند! ۲۶ خرداد, ۱۳۹۵

یک مقام مسوول در بورس تهران گفت: مسوولان سازمان بورس طبق دستور به بورس تهران تاکید کردند تا با معاملات بلوکی ارزش معاملات و شاخص‌های بازار را کنترل کنند تا نقدینگی از بازار خارج نشود.

اقتصادپرس: روزنامه تعادل نوشت: روز گذشته شاخص کل با کاهش ۷۴۰٫۸۰واحدی به کانال ۷۳هزار واحدی عقب نشست. با این عقب‌نشینی افت شاخص در ۴ روز گذشته به رقم ۱۹۱۷واحد معادل ۲٫۵۳درصد رسید. افت شاخص در روزهای اخیر با رویه غلط سازمان بورس به نوعی دیگر رقم خورد به نحوی که کارشناسان بازار معتقدند چنانچه مسوولان بازار اجازه افت بیشتر شاخص و اصلاح آن را می‌داددند این اصلاح زودتر و تنها طی چند روز صورت گرفته و موجب زیان سهامداران نمی‌شد اما مسوولان بورسی با انجام معاملات دستوری بلوکی در برخی نمادها، عامل تقویت بی‌دلیل شاخص برای جلوگیری از افت بیشتر شده و موجب ضرر سهامداران شدند.

یک مقام مسوول در بورس تهران گفت که مسوولان سازمان بورس طبق دستور به بورس تهران تاکید کردند تا با معاملات بلوکی ارزش معاملات و شاخص‌های بازار را کنترل کنند تا نقدینگی از بازار خارج نشود. بر این اساس ارزش معاملات در روزهای اخیر با وضعیت مبهمی روبه‌رو شده است زیرا تا ساعات پایانی هر روز در محدوده زیر یک صد میلیارد ریال ثابت مانده و تنها در نیم ساعت پایانی معاملات، ارزش معاملات به کمک دادوستد بلوکی به رقم بالای ۲۰۰میلیارد تومان می‌رسد این درحالی است که عرضه‌های سنگین و صف فروش موجب شده تا سهامداران نتوانند سهام خود را بفروشند بنابراین سازمان بورس با دستکاری شاخص به واسطه معاملات بلوکی درحال شاخص‌سازی است و تصور می‌کند که بازار از بلوغ برخوردار نیست.

 

 داد و ستد تالار شیشه‌ای

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات سه‌شنبه ۲۵خرداد ماه ۹۵ با کاهش ۷۴۰واحدی به رقم ۷۳هزار و ۹۵۹واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش ۱۰۸واحدی روی عدد ۱۳هزار و ۴۶۸واحد ایستاد. شاخص قیمت هم‌وزن اما در بازار دیروز با افت ۸۸ واحدی به رقم ۱۰هزار و ۹۶۸واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با ۱۰۸۹واحد افت به عدد ۸۱ هزار و ۷۹۸واحد رضایت داد، شاخص بازار اول اما درحالی با کاهش ۶۳۹ واحدی به رقم ۵۱ هزار و ۲۰۱واحد رسید که شاخص بازار دوم با ۸۹۹ واحد افت عدد ۱۶۵هزار و ۵ واحد را تجربه کرد.

براساس این گزارش، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت بندرعباس با ۶۰ واحد، ایران‌خودرو با ۵۴ واحد و سایپا با ۴۹واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت بانک تجارت با ۷واحد، پتروشیمی مبین با ۶ واحد و پتروشیمی شیراز با ۲واحد افزایش بالاترین تاثیر مثبت را بر محاسبه این نماگر به نام خود ثبت کردند. ارزش کل معاملات روز گذشته بورس تهران نیز به بیش از ۲۰۱میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۲۰میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۷۵۲ نوبت داد و ستد بود.

طی این معاملات، نماد معاملاتی شرکت‌های آذریت، حق تقدم خرید سهام پتروشیمی شازند، صکوک اجاره صدانا، حق تقدم خرید سهام بیمه نوین، داروسازی امین و کیمی‌ دارو از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های ساختمان اصفهان، حق تقدم خرید سهام محورسازان ایران‌خودرو، نفت سپاهان، کارت اعتباری ایران کیش، داروسازی فارابی، کربن ایران، تراکتورسازی ایران، سرمایه‌گذاری سایپا، عمران و توسعه فارس، اوراق اجاره صمپنا، اوراق اجاره صینا، اوراق مشارکت شهرداری دزفول، اوراق مشارکت شهرداری شیراز، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، تولید نیروی برق دماوند، سولیران و فولاد کاویان متوقف شدند. دیروز معاملات کد به کد در نماد معاملاتی پتروشیمی شیراز با جابه‌جایی بیش از ۲۴میلیون سهم به ارزش کمتر از ۶ میلیارد تومان همچنین در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری خوارزمی با بیش از ۲۲میلیون سهم به ارزش بیش از ۲٫۵میلیارد تومان ادامه یافت. همچنین ۲۰میلیون سهم شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان کد به کد شد. در نماد معاملاتی توسعه معادن و فلزات نیز ۱۵میلیون سهم از سوی سهامدار عمده گروهی به کدهای درون‌گروهی جا به ‌جا شد. در صدرا اما برنامه کامل معاملات دیروز به ۱۴٫۵میلیون سهم به ارزش بیش از ۳٫۵میلیارد تومان رسید. همچنین در نماد معاملاتی ایران ترانسفو ۱۰میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۱میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی روبه‌رو شد. در گسترش صنایع انرژی آذراب ۸ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۲میلیارد تومان با معاملات انتقالی سهامدار عمده روبه‌رو بود. روز گذشته همچنین پتروشیمی مبین با جابه‌جایی ۳میلیون سهمی به ارزش بیش از یک میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده منتقل شد. پتروشیمی جم نیز با معامله انتقالی بیش از ۲میلیون سهم به ارزش بیش از ۲میلیارد تومان در میان کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده خود روبه‌رو شد. در نهایت روز گذشته ۱۵۵میلیون برگه حق تقدم استفاده نشده بانک آینده به ارزش بیش از ۱٫۵میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده جابه‌جا شد.

 معاملات ۲ هزار و ۲۶۴ میلیارد ریالی فرابورس

در معاملات ۲۵خرداد ماه بازار فرابورس ایران ۳۹۸میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲هزار و ۲۶۳میلیارد و ۹۲۰میلیون ریال در ۳۰هزار و ۸۵۶ نوبت داد و ستد شد. در روز گذشته آیفکس با ۸ واحد کاهش در جایگاه ۷۸۱٫۱۵واحدی قرار گرفت و پالایش نفت تهران و لاوان بیشترین تاثیر را در این وضعیت داشتند. بیشترین حجم معاملات نیز مربوط به معامله ۲۵میلیون و ۶۵۰ هزار سهم تابان هور بود و بیشترین ارزش معاملات دیروز به میزان ۷۷میلیارد ریال در اختیار برق دماوند بود.

در این شرایط، بیمه سامان و پس از آن بیمه کوثر و قند چهارمحال بیشترین افزایش قیمت را داشتند و در آن سوی بازار، پتروشیمی مارون، نیرو سرمایه و پالایش نفت شیراز با بیشترین کاهش قیمت مواجه شدند. نماد شرکت‌های پالایش نفت تهران، پالایش نفت لاوان، قند شیروان، پالایش نفت لاوان، سرمایه‌گذاری مسکن تهران و بانک دی به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای فرابورسی معرفی شدند.

طبق این گزارش در بازار اول، ۶۱ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۱۲۶ میلیارد ریال داد و ستد شد که طی آن بالاترین حجم معاملات به نام تابان هور ثبت شد. علاوه بر این، ۹۳ میلیون اوراق بهادار در بازار دوم به ارزش یک هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال دست به دست شد و بیشترین حجم و ارزش این بازار مربوط به ذوب‌آهن اصفهان بود. اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در بازه ۸۶۵ تا ۸۸۰ هزار ریال مبادله شد و بیشترین افزایش قیمت در نماد آبان ۹۴ اتفاق افتاد. در بازار ابزاهای نوین مالی، صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان با معامله ۶ میلیون و ۳۸۰ هزار سهم، بیشترین حجم معاملات ETF را از آن خود کرد.

همین‌طور اوراق اجاره سه ماهه مپنا با داد و ستد ۱۰۰ هزار و ۸۷۰ ورقه بهادار بیشترین حجم معاملات اوراق با درآمد ثابت را داشت. ارزش معاملات اسناد خزانه اسلامی نیز در این بازار بالغ بر ۱۵۳میلیارد ریال شد. در میان نمادهای معاملاتی اسناد خزانه، بیشترین ارزش معاملات در نماد «اخزا۴» رقم خورد. در پایان این معاملات، نماد معاملاتی اوراق اجاره شرکت واسط مالی مهر برای تامین مالی شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران در نماد «صمپنا ۱»، برای پرداخت اصل مبلغ اوراق و پرداخت آخرین اجاره‌بهای سه ماهه اوراق در تاریخ ۲۸ خرداد، متوقف شد. همچنین نماد معاملاتی شرکت تولید نیروی برق دماوند جهت برگزاری مجامع عمومی فوق‌العاده و عادی سالانه صاحبان سهام در روز شنبه متوقف شد.

 

 عرضه‌های تالار نقره‌ای

تالار صادراتی بورس کالای ایران روز سه‌شنبه ۲۵ خردادماه شاهد عرضه ۵۴هزار و ۶۰۰ تن انواع قیر، لوب کات سبک و وکیوم باتوم بود. همچنین ۵هزار تن وکیوم باتوم و ۲هزار تن لوب کات سبک شرکت پالایش نفت تبریز و ۴۷هزار و ۶۰۰ تن انواع قیر شرکت‌های عایق اصفهان، پالایش نفت تبریز، ریونیز پالایش آرتان، داناگام، قیران پخش ستاره ایرانیان، نفت جی، بام گام عایق ارومیه و الوند پارس سپاهان در این تالار عرضه شد.

بر اساس این گزارش، ۱۳۱هزار و ۸۹۲ تن انواع مواد پلیمری، قیر، وکیوم باتوم و گوگرد در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی روی تابلوی عرضه رفت. بر این اساس شرکت‌های پتروشیمی ۴۵هزار و ۹۲ تن انواع مواد پلیمری را در این تالار عرضه کردند. از سوی دیگر تالار محصولات صنعتی و معدنی در این روز عرضه ۱۰هزار تن تختالc شرکت فولاد هرمزگان جنوب، ۲۰۰ تن شمش هزار پوندی ۹۹٫۸ شرکت ایرالکو و ۲۰ کیلوگرم شمش طلای معدن زرشوران را تجربه کرد.

همچنین ۴هزار و ۱۶۰تن جو دامی استان‌های خراسان رضوی، ایلام، خوزستان و مرکزی در قالب طرح قیمت تضمینی و ۲۰۰ تن جو دامی روسیه، ۵۰۰تن ذرت دانه‌یی دزفول، ۵۰۰تن کنجاله آفتابگردان شرکت پنبه و دانه‌های روغنی خراسان، ۱۶۵تن کنجاله سویا کرمانشاه و ۲۰۰تن کنجاله کنجد شرکت پنبه و دانه‌های روغنی خراسان در تالار محصولات کشاورزی عرضه شد.

 

 روز پرتقاضا در بورس انرژی

در روزی که بیش از ۶میلیون لیتر انواع حلال‌ها عرضه شد، تقاضایی قریب به ۱۲میلیون لیتر به ثبت رسید تا روزی پرتقاضا برای محصولات پالایشگاهی بورس انرژی ایران رقم زد. در جریان معاملات روز دوشنبه (۲۴ خرداد ۹۵)، در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران کالاهای حلال ۴۰۰، ۴۰۲، ۴۰۶و ۴۱۰ پالایش نفت اصفهان، حلال ۴۱۰ پالایش نفت آبادان، حلال ۴۰۲ و ۴۱۰ پالایش نفت شیراز و حلال ۴۰۲ پالایش نفت کرمانشاه و آیزروریسایکل پالایش نفت اصفهان و بندرعباس در رینگ داخلی و گاز مایع خام پالایش گاز ایلام و گاز مایع پالایش گاز فجر جم در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران مورد عرضه قرار گرفتند. کل معاملات صورت گرفته در عرضه‌های عادی و عرضه‌های مازاد بازار فیزیکی بورس انرژی معادل ۶هزار و ۶۲۶ تن و به ارزش بیش از ۸۴میلیارد و ۴۰۰میلیون ریال بود.

بخش عمده بازار فیزیکی در این روز را عرضه حلال‌های پالایشگاه‌ها تشکیل داده بود. از دیگر نکات حایز اهمیت نخستین عرضه گاز مایع پالایش گاز فجر جم در رینگ بین‌الملل به حجم ۲هزار تن بود که با وجود تقاضای ۶هزار تنی و حضور سه خریدار، به دلیل عدم تطابق قیمت سفارش‌های خرید و فروش معامله‌یی صورت نپذیرفت.

طی این جلسه معاملاتی، بازار برق بورس انرژی ایران نیز شاهد معامله ۲هزار و ۲۷۰ قرارداد معادل ۱۸هزار و ۵۶۰مگاوات ساعت به ارزش بیش از ۵میلیارد و ۷۰۰میلیون ریال بود. گفتنی است در آغاز جلسه معاملاتی این روز نمادهای بار‌ پیک، کم‌باری، میان‌باری و بارپایه روزانه ۲۳ تیر ۹۵ گشایش یافته و در پایان نمادهای بار پیک، کم‌باری، میان‌باری و بارپایه روزانه ۲۸ خرداد ۹۵ متوقف شدند.

طبق این گزارش، در این روز در تابلوی سلف موازی استاندارد برای قراردادهای با سررسید یک‌‌سال و بیشتر در بازار مشتقه بورس انرژی ایران در تمام نمادهای فعال، ۱۰۹ قرارداد به ارزشی بیش از یک میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. در مجموع ارزش کل معاملات این روز بورس انرژی ایران به بیش از ۹۱میلیارد و ۲۱۴میلیون ریال بالغ شد. شایان ذکر است در جلسه معاملاتی دیروز (سه‌شنبه ۲۵ خردادماه ۹۴)، در کنار معاملات مستمر قراردادهای سلف موازی استاندارد برق و نفت کوره در بازار مشتقه، کالاهای برش سنگین پتروشیمی جم، پنتان پلاس پتروشیمی پارس، آیزوفید، آیزوریسایکل، حلال ۴۰۴، نفتای سبک و سنگین پالایش نفت شیراز، متانول پتروشیمی شیراز و فن‌آوران، میعانات گازی پتروشیمی رازی در رینگ داخلی و گازمایع پلایش نفت آبادان به مقاصد افغانستان و پاکستان و همچنین گاز مایع پالایش نفت شازند به مقاصد مذکور در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی عرضه شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *