تاثیر فته 88 بر ورود گردشگران خارجی به کشور ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵

یکی از راههای دشمنان کشور برای لطمه زدن به ایران سعی در از بین بردن امنیت در کشور بود تا به این طریق ایران را یک کشور نا امن جلوه بدهند؛ شاهد این ادعا فراخواندن توریستهای کشورهای مختلف از ایران بود که در امنیت کامل به سر می بردند.

اقتصادپرس: بسیاری از کارشناسان بر این باورند که  فتنه ۸۸ که پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم و در پی اعتراض به نتایج انتخابات صورت گرفت از پیش طراحی شده و نشات گرفته از یک اراده فراتر از مرزها بوده و بنا داشته کشور را به بن‌بست بکشاند.

به همین جهت ایجاد اغتشاشات در داخل کشور دستاویزی شد تا تحریمها علیه کشور تشدید شده و جلوی بسیاری از مبادلات تجاری ایران گرفته شود.

یکی از راههای دشمنان کشور برای لطمه زدن به ایران سعی در از بین بردن امنیت در کشور بود تا به این طریق ایران را یک کشور نا امن جلوه بدهد؛ شاهد این ادعا فراخواندن توریستهای کشورهای مختلف از ایران بود که در امنیت کامل به سر می بردند و حتی یک نمونه تعرض و حتی بی احترامی به توریستها گزارش نشد با این حال برای مدتهای مدید سفر به ایران برای گردشگران خارجی کابوس بود و آنها امنیت ایران را همپای امنیت افغانستان و عراق ضعیف می دانستند.

از اهمیت صنعت توریسم همین بس که جهانگردی بعنوان یکی از مهم ترین راههای توسعه در جهان به شمار می رود، توسعه جهانگردی نتایجی همچون افزایش درآمد، ایجاد اشتغال، گسترش ساختارهای زیربنایی، تبادلات فرهنگی و حفظ آثار فرهنگی را در بردارد.

نباید فراموش کرد که یکی از بخش‌های مهم اقتصادی که بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده، فرانسه، اسپانیا و ترکیه مبتنی بر آن توسعه یافته یا در حال توسعه و پیشرفت هستند، بخش گردشگری بین المللی است.

گردشگران خارجی تحت تأثیر تبلیغات رسانه‌های بین المللی مقاصد سفر خود را انتخاب می‌نمایند. تبلیغات گسترده رسانه های غرب علیه امنیت داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال فتنه و چند سال بعد از آن ورود گردشگران خارجی به ایران را تحت تأثیر قرار داد.

برای ارزیابی تأثیر حوادث فتنه ۸۸ بر تعداد گردشگران خارجی، برای نمونه تعداد گردشگران استفاده کننده از هتل‌های استان اصفهان بررسی شد؛ طبق آمار در سال ۱۳۸۸ نسبت به سال ۱۳۸۷ تقریباً ۱۳ هزار نفر گردشگر خارجی فقط در استان اصفهان کاهش یافته است.

در سال ۱۳۸۹ نسبت به سال قبل از فتنه یعنی ۱۳۸۷ تعداد ۲۴ هزار نفر گردشگر خارجی در اصفهان کاهش یافته است و این آمار در سال بعد یعنی سال ۱۳۹۰ نیز تداوم یافته تا آنجا که در سال ۱۳۹۱ نیز تعداد گردشگران ۳ هزار نفر کمتر از سال قبل فتنه یعنی ۱۳۸۷ بوده است.

بدین ترتیب کاهش بیش از ۶۰ هزار نفری گردشگران خارجی فقط در طول سه سال ۱۳۹۰- ۱۳۸۸ آن هم در استان اصفهان نشان دهنده یک ضرر بسیار گسترده‌تر در تعمیم این آمار به کل کشور است که سهم عمده این ضرر بر بخش خصوصی تحمیل شده است.

با توجه به اینکه در سالهای قبل از فتنه ۸۸ صنعت توریسم ایران کم کم جای واقعی خود را در میان گردشگران خارجی یافته بود اما اغتشاشات داخلی سبب شد تا بازدید توریست های خارجی از ایران پس از گذشت بیش از ۶ سال همچنان کمتر از میزان ورود گردشگر به کشور در سالهای ۸۵ تا ۸۸ باشد و تبلیغات جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از مجامع خارجی و حتی ورود ۲ قطار از گردشگران اروپایی نیز نتوانست سایر گردشگران را مجاب به بازدید از ایران بکند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.