کاهش ۱۵درصدی صادرات ۲۶ خرداد, ۱۳۹۵

رئیس اتاق بازرگانی تهران با ابراز نگرانی از اینکه اقتصاد مقاومتی ممکن است به سرنوشت سایر برنامه‌های اقتصادی دولت دچار شود، از کاهش ۱۵درصدی صادرات و رشد منفی ۲۵درصدی صنایع خودروسازی خبر داد.

اقتصادپرس: مسعود خوانساری عصر امروز در پانزدهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در ارتباط با وضعیت اجرای اقتصادی مقاومتی در کشور اظهار کرد: پس از سخنان رهبر معظم انقلاب در ارتباط با اقتصادی مقاومتی شاهد آن هستیم که همه زمینه‌های اجرایی آن را تأکید کرده‌اند اما اکنون ۳ ماه از سال گذشته است و اثرات اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در صنعت و تجارت کشور مشاهده نمی‌شود.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی ممکن است به سرنوشت سایر برنامه‌های اقتصادی دولت دچار شود و اثری بر اقتصاد کشور نگذارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: علت عدم دستیابی دولت به برنامه‌های قبلی خود هیچ‌گاه آسیب‌شناسی جدی نشده است و دولت تنها به‌دنبال اجرای برنامه‌های جدید است به‌طوری که سال گذشته بسته خروج از رکود از سوی دولت ارائه شده اما تحلیلی بر آن صورت نگرفته که این بسته چه نکات مثبت و منفی داشته است.

خوانساری تصریح کرد: اصل ۴۴ به‌عنوان یکی از مترقی‌ترین برنامه‌های کشور است که هنوز به سرانجام لازم نرسیده است و در کنار آن قوانینی جدید در مجلس وضع می‌شود بدون آنکه قوانین قبلی آسیب‌شناسی مورد نظر را داشته باشند.

وی تأکید کرد: رویکرد جدید اتاق بازرگانی تهران پایش قوانین و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است به همین منظور در جلسه‌ای که با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد به‌عنوان نماینده اتاق بازرگانی تهران اعلام کردند که وضعیت خوبی در این خصوص نداریم و با گذشت ۳ ماه از سال هنوز اثری از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را مشاهده نمی‌کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه صحبت‌های خود یادآور شد: وزارتخانه‌ها به‌دنبال ارائه طرح‌های دیگری هستند در حالی که کمتر به بررسی موانع مشکلات موجود پیش روی طرح‌های گذشته می‌پردازند. در جلسه با معاون اول رئیس جمهور این موضوعات مطرح و قرار شد راهکارهایی را در مورد مسائل و مشکلات پیشِ‌روی اقتصاد توسط بخش خصوصی ارائه شود.

* صنایع خودروسازی ۲۵درصد رشد منفی دارند

خوانساری در ادامه با اشاره به آمارهای ۳ماهه شاخص تولید صنعتی در سال ۹۴ که اخیراً استخراج شده است، گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در بخش تولید صنعتی ۴٫۶ درصد رشد داشته است.

وی افزود: طبق آمار موجود برخی از صنایع خودرو ۲۵٫۱ درصد رشد منفی و سیمان، آهک و گچ نیز ۱۷٫۳ درصد رشد منفی در تولید ۳ماهه پایانی سال ۹۴ را تجربه کرده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: شاخص فروش نیز در مدت یادشده ۲٫۷ درصد کاهش داشته است که این امر در حوزه‌های سیمان،‌ آهک و گچ نیز رقم منفی ۱۷٫۳ درصد و فروش خودرو منفی ۱۸٫۳ درصد بوده است.

خوانساری با مقایسه شاخص تولید صنعتی سال ۹۳ و ۹۴ گفت: این رقم حدود ۹٫۸ درصد کاهش و فروش در این مدت ۱۰٫۹ درصد کاهش داشته است.

وی شاخص تولید و فروش صنایعی مانند سیمان، آهک و خودرو را دارای بیشترین کاهش برشمرد و تأکید کرد: در ۲ماهه سال جاری میزان واردات ۱۳٫۵ درصد کاهش داشته و به رقم ۵٫۵ میلیارد دلار و صادرات با کاهش ۱۵درصدی به رقم ۶٫۸ میلیارد دلار نسبت به سال قبل رسیده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: از آمارهای یادشده این‌طور برداشت می‌شود که بازار و صنعت کشور در رکود به سر می‌برند و وضعیت مناسبی ندارند.

خوانساری اظهار امیدواری کرد که با مطرح شدن موضوع کاهش نرخ سود بانکی به‌تدریج نرخ سود سپرده‌ها نیز کاهش یابد که این امر می‌تواند از جمله اقدامات خوب دولت به حساب آید و در سایر بخش‌های اقتصادی نیز تأثیرگذار و گره‌گشا باشد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *