برنامه دولت یازدهم در سال آخر چیست؟ ۲۶ خرداد, ۱۳۹۵

حالا که رییس جمهور به اهداف خود رسیده و با این وجود نتوانسته است حوزه اقتصاد و معیشت مردم را سروسامان بدهد همه تلاش خود را معطوف به رفتارهای پوپولیستی بکند.

اقتصادپرس: حسن روحانی، حالا دیگر آخرین سال ریاست جمهوری خود را پشت سر می گذارد، وی در این سه سال به هدف خود یعنی گشایش در روابط دیپلماتیک دست یافت، هدفی که همواره از آن به عنوان موثرین عامل حل مشکلات اقتصادی یاد می کرد حال آنکه هنوز نتوانسته رونق را در اقتصاد ایجاد کند.

اما سوال اینجاست کسانی که ۳ سال پیش به شعارهای انتخاباتی روحانی رای دادند سال آینده هم حاضر خواهند بود رای خود را به نام وی در صندوق بیندازند؟

پاسخ به این سوال برای کارشناسان اقصادی کمی سخت است چرا که جواب در تحلیل مباحث سیاسی می گنجد اما تا زمانی که رونق به اقتصاد بازنگشته، بیکاری مهار نشده و معیشت خانوارها همچنان با سختی اداره شود بعید به نظر می رسد مردم برای بار دوم به روحانی اعتماد کنند.

در هر صورت زمانی اوضاع اقتصادی کشور رو به بهبود می رود که اقتصاد ملی رشد کند. به همین جهت می توان گفت هدفگذاری رییس جمهور بر سر رسیدن به توافق با غرب اشتباه بود، رییس جمهور چنانچه اصلاح در ساختار اقتصاد ایران را با تکیه بر تولید و مصرف کالای داخلی در دستور کار قرار می داد و از همه ابزارها همچون رسانه ها و مطبوعات و رادیو و تلویزیون برای فرهنگسازی در این زمینه استفاده می کرد حتما موفق تر از امروز می بود.

رییس جمهور تصور می کرد با اجرای برجام کشورهای غربی در قالب هیاتهای اقتصادی به ایران می آیند تا با ما تجارت کنند. حال آنکه آنها به ایران آمدند تا کالاهای خود را به فروش رسانده و از بازار ۸۰ میلیونی ایران سود ببرند. چرا؟ به این دلیل که نتوانستیم کالای با کیفیت ایرانی را به آنها معرفی کنیم. نتوانستیم به آنها بگوییم ما کشور مصرف کننده صرف نیستیم تکنولوژی می خواهیم که در کنار آن تولیدات صنعتی خود را گسترش بدهیم.

اما اینگونه نشد و به نظر می رسد حالا که رییس جمهور به اهداف خود رسیده و با این وجود نتوانسته است حوزه اقتصاد و معیشت مردم را سروسامان بدهد همه تلاش خود را معطوف به رفتارهای پوپولیستی بکند؛ این مساله را می توان در عدم قطع یارانه افراد مرفه و دهکهای بالای جامعه دید. اعضای هیات دولت که تا دیروز در شب واریز یارانه های نقدی خواب نداشتند امروز حذف یارانه بگیران را نشدنی عنوان می کنند.

به هر حال آنگونه که از اقدامات دولت بر می آید آنها با افزایش وام ازدواج به ده میلیون تومان، دادن تسهیلات برای خرید خودرو، لوازم خانگی و مسکن در پی آن هستند که برای چهار سال دیگر از مردم وقت بخرند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.