وجود ۸۰۰ هزار نیروی مازاد در وزارت نفت ۲۵ خرداد, ۱۳۹۵

وزیر نفت گفت: با افتتاح واحد اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس نه تنها به واردات بنزین نیاز نداریم بلکه صادرکننده خواهیم بود.

اقتصادپرس:بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۵ خرداد)مجلس شورای اسلامی در ارائه گزارش اقدامات این وزارتخانه در حوزه اقتصاد مقاومتی، گفت: طبق گزارشهای منابع معتبر، ذخایر اثبات شده نفت ایران ۱۵۸ میلیارد بشکه است که معادل ۹٫۳ درصد از ذخایر اثبات شده نفت جهان را به خود اختصاص داده و ایران از این لحاظ در رده سوم جهان پس از ونزوئلا و عربستان سعودی قرار دارد.

وی افزود: در بخش گاز نیز ذخایر اثبات شده گاز ایران ۳۴ تریلیون متر مکعب است که ۱۸ درصد ذخایر جهان را به خود اختصاص داده و ایران رتبه اول را در این زمینه دارد.

زنگنه در همین زمینه ابراز کرد:‌ روسیه و قطر از نظر ذخایر گازی به ترتیب با ۳۲ تریلیون متر مکعب و ۲۴ تریلیون متر مکعب رتبه‌های دوم و سوم را پس از ایران به خود اختصاص داده‌اند.

وزیر نفت به میزان تولید نفت و گاز در کشور اشاره کرد و گفت: ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۰۰ میلیارد متر مکعب گاز تولید کرده و پس از آمریکا و روسیه از نظر تولید گاز در رتبه سوم جهان قرار دارد.

زنگنه با بیان اینکه ایران در بخش تولید نفت نیز پس از عربستان سعودی، روسیه، آمریکا، چین و عراق در رتبه ششم قرار دارد، خاطرنشان کرد: تولید نفت عراق قبلاً از ۳٫۳ میلیون بشکه بالاتر نبود و ما ۴ میلیون بشکه تولید داشتیم اما امروز این کشور روزانه ۴٫۳ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند.

وی افزود: وقتی بنده در شهریور سال ۹۳ مسئولیت وزارت نفت را برعهده گرفتم، با وجود اینکه ۱۷ فاز پارس جنوبی نیمه‌تمام و در دست اجرا بود، کشور با کمبود شدید گاز روبرو بود به نحوی که در فصول گرم سال نیز نیروگاههای ما سوخت مایع مصرف می‌کردند.

وزیر نفت شاخص تولید گاز کشور را مقدار مصرف نیروگاهها و ترکیب مصرف سوخت مایع در آنها اعلام کرد.

زنگنه با تاکید بر اینکه مقدار متوسط تولید گاز از پارس جنوبی در سال ۹۱، ۲۴۱ میلیون متر مکعب بود، اظهار کرد: این میزان در سال ۹۴ به ۳۵۴ میلیون متر مکعب رسیده است یعنی ما توانسته‌ایم ۵۰ درصد در تولید گاز از پارس جنوبی افزایش تولید داشته باشیم.

وی افزود: این موضوع باعث شد با وجود اینکه هر ساله نیروگاهها حدوداً ۹ درصد افزایش مصرف گاز دارند،‌ در سال ۹۲ که سال اول دولت یازدهم بود، نیروگاههای ما ۲۷ میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف کنند که ۱۸ میلیارد دلار ارزش ارزی آن است و در این مدت ۴۳ درصد کل مصرف سوخت نیروگاهها مایع بوده که خوشبختانه با اقداماتی که صورت گرفته در سال ۹۳ این مقدار به ۱۸ درصد کاهش یافت که امیدواریم امسال نیز به زیر ۱۰ درصد برسد و مصرف سوخت مایع نیروگاهها کاهش یابد.

زنگنه همچنین سوخت تحویلی به نیروگاهها در سال ۹۲ را  ۳۶ میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: امسال سوخت تحویلی به نیروگاهها به نزدیک ۷۰ میلیارد متر مکعب یعنی دو برابر خواهد رسید که این حرکت بزرگی است.

وی اجرای طرح پایش را در کاهش مصرف نفت گاز موثر دانست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم‌، زنگنه در بخش دیگری از سخنانش به میزان تولید نفت خام در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تولید نفت خام در ۵ ماهه نخست سال ۹۲، ۲٫۷ میلیون بشکه در روز بود که این شامل مصرف داخلی و صادرات است، صادرات نفت خام ما در این سال کمتر از یک میلیون بشکه بود که پس از رفع تحریمها امروز و در خرداد ۹۵، تولید نفت ما به بیش از ۳٫۸ میلیون بشکه در روز رسیده که صادرات آن نیز از مرز ۲ میلیون بشکه در روز عبور کرده که این میزان به بیش از دو برابر سال ۹۲ رسیده است.

وی ادامه داد: در بخش میعانات گازی هم وقتی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد ما ۳۸۰ هزار بشکه تولید داشتیم که امروز این میزان به حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته که این حرکت بزرگی بوده است.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه تمرکز این وزارتخانه افزایش تولید میادین مشترک غرب کارون است، اظهار کرد: میادین مشترک نفتی غرب کارون شامل میدان‌ آزادگان،‌ یادآوران و یاران است که ما به این میادین مشترک برای افزایش تولید نفت تمرکز کرده‌ایم.

زنگنه افزود: سهم میادین مشترک از تولید نفت ۷۰ هزار بشکه در روز بود که امروز و تا پایان خرداد به بالای ۲۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه تولید پتروشیمی در سال ۹۲، ۴۰٫۶ میلیون تن و صادرات آن نیز در این سال ۱۲٫۸ میلیون تن بوده است، ابراز کرد: در سال ۹۴، تولید پتروشیمی به ۴۶ میلیون تن و صادرات آن نیز به ۱۸٫۷ میلیون تن افزایش یافته که با این حساب تقریبا صادرات ما ۴۶ درصد افزایش داشته است.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه گاز تحویلی به پتروشیمیها از ۳۵ میلیون متر مکعب در سال ۹۲ به ۴۳ میلیون متر مکعب در سال ۹۴ افزایش یافته است، افزود: ما هیچ محدودیتی برای مصرف گاز پتروشیمیها قائل نشده‌ایم.

وی امسال را یک سال استثنایی برای صنعت پتروشیمی ایران دانست و تاکید کرد: تعداد زیادی از پتروشیمیها تا نیمه سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و تا امروز نیز بخش عمده‌ای از صنعت پتروشیمی کشور به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر نفت افزود: پتروشیمی دوم مرودشت، پردیس، کاوه، فاز دوم کاویان و تعداد زیادی از طرحها مانند سنندج به بهره‌برداری خواهد رسید و مقدار تولید ما را حدوداً به قیمتهای سال ۹۰ و نزدیک ۵٫۷ میلیون دلار افزایش خواهند داد که این رقم بزرگی است.

وی همچنین پیش‌بینی کرد که با اقدامات انجام شده و در برنامه ۵ ساله، تولید پتروشیمیها از حدود ۲۰ میلیارد دلار به ۴۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

وی تصریح کرد: در بخش فرآورده‌های نفتی هم خوشبختانه امروز در ۷ کلانشهر کشور بنزین با استاندارد یورو ۴ توزیع می‌شود و ما فرآورده‌هایی را که به عنوان بنزین پالایشگاهها توزیع می‌شدند و استاندارد نبودند را از اختلاط با بنزین حذف کرده‌ایم.

زنگنه ادامه داد: تولید بنزین یورو ۴ که در ابتدای دولت یازدهم ۱٫۲ میلیون لیتر بود را از سال ۹۴ به ۲٫۵ میلیون لیتر افزایش داده‌ایم.

وی همچنین اولویت وزارت نفت در توسعه پالایشگاهها را، توسعه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس عنوان کرد و گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی کشور است که با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز فعالیت می‌کند که امیدواریم تا پایان امسال واحد اول آن وارد مدار شود که در این صورت کشور نه تنها به واردات بنزین نیاز ندارد بلکه صادرکننده بنزین با کیفیت عالی هم خواهد شد.

وزیر نفت همچنین توسعه پالایشگاه‌های آناهیتا و پارس را در اولویتهای وزارت نفت دانست.

زنگنه خاطر نشان کرد: ما عملا تخفیفهایی را به سرمایه‌گذاران می‌دهیم تا برای ادامه سرمایه‌گذاری در پالایشگاههای پارس و آناهیتا رغبت داشته باشند تا بعد از رفع تحریمها این پالایشگاهها بیشتر توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه در ۸ پالایشگاه به بخش خصوصی اجازه تولید ۶۰ هزار بشکه نفت داده شده است، افزود: طبق پیش‌بینیها ظرفیت تولید پالایشگاه میعانات گازی منطقه عسلویه به ۴۸۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد.

وزیر نفت با  بیان اینکه با این اقدامات، در ۴ سال آینده میعانات گازی برای صادرات نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: در این زمان همه میعانات که  به یک میلیون بشکه  می‌رسد در پالایشگاههای داخلی مصرف می‌شود.

زنگنه با اشاره به  گازرسانی به روستاها و شهرهای کوچک، گفت: در سال ۹۲ پوشش گازرسانی روستاها از نظر جمعیتی ۵۵ درصد بود که این رقم در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ به نزدیک ۷۰ درصد رسیده است،

وزیر نفت اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزیهای صورت گرفته قرار شده با استفاده از تسهیلات مجلس تحت عنوان «ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید» پوشش گازرسانی کل جمعیت کشور تا پایان سال ۹۶ به نزدیک ۹۵ درصد برسد.

زنگنه  افزود:  از ابتدای سال ۹۲ تا پایان سال ۹۴ نیز به بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ روستا و ۶۰ شهر کوچک گازرسانی شد که این حرکت با قاطعیت ادامه می‌یابد.

وی با اشاره به  توسعه فناوری و پژوهش در وزارتخانه متبوع خود بیان کرد: مطالعه ۵۲ مخزن گازی و نفتی به ۹ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی ارائه شد، که در همین راستا ۱۲ قرارداد برای بومی‌سازی فناوری اصلی پالایش نفت، گاز و تولید محصولات پتروشیمی و پالایشی منعقد شد.

زنگنه عنوان کرد:  به دنبال این هستیم تا ۱۰ قلم اصلی تجهیزات استخراج نفت، در اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی در داخل تولید شود.

وی درباره  وضعیت بازار جهانی، روند نوسانات قیمت  و بازگشت ایران به بازار جهانی نفت پس از تحریمها، گفت: تعادل یا عدم تعادل بین عرضه و تقاضا مهم‌ترین عامل تعیین قیمت نفت است. تولید جهانی نفت خام و میعانات گازی ۹۵ میلیون بشکه در روز است که  حدود ۳۲ میلیون از سوی اوپک تولید می‌شود.

وزیر نفت با اعلام اینکه  عربستان  با خارج شدن ایران از بازار جهانی به علت تحریمها در سال ۲۰۱۱ تولید خود را از ۳٫۹ میلیون بشکه به ۱۰٫۵ میلیون و پس از آن ۱۱٫۵ میلیون بشکه رساند، تصریح کرد: تولید نفت عراق نیز از ۲٫۶ میلیون بشکه به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز افزایش یافته که این موارد سبب شد تا عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در حدود ۲ میلیون بشکه در روز ایجاد شود، بنابراین قیمت نفت از ۱۰۰ دلار به کمتر از ۳۰ دلار رسید.

زنگنه  یادآور شد: با گذشت ۲ سال از شروع فرآیند کاهش قیمت نفت، هم‌اکنون به دو دلیل، افزایش تقاضای جهانی و کاهش تولید نفتهای گران‌قیمت، وضعیت در حال تغییر است و البته حکایت از عبور ایران از این بحران دارد.

وزیر نفت برآوردهای دبیرخانه اوپک درباره تولید نفت از سوی کشورمان  را یادآور شد و گفت: در سال ۲۰۱۶ یک و دو دهم میلیون بشکه در روز تقاضا نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش می‌یابد و در سال ۲۰۱۶، از تولید نفت غیر اوپک ۷۰۰ هزار بشکه کاهش می‌یابد که بر این اساس ۱٫۸ میلیون بشکه به نفع ایران در بازار جهانی  ظرفیت ایجاد می‌شود.

زنگنه به تعداد دکلهای حفاری فعال در سال ۲۰۱۴ در آمریکا اشاره و بیان کرد: این میزان ۱۶۰۰ دکل بود که در نوامبر ۲۰۱۵ این عدد به ۶۰۰ دکل کاهش پیدا کرد و سرمایه‌گذاری نفت در دنیا نیز به شدت کاهش یافته، در واقع بخش بالادستی تولید نفت در سال ۲۰۱۴، ۶۷۰ میلیارد دلار بوده که در سال ۲۰۱۶ این رقم به ۴۴۴ میلیارد دلار رسیده است. این موارد سبب شده تا بازار آینده و وضعیت عرضه و تقاضا در حال حاضر موجب کاهش فشار به قیمت نفت شود.

وی درباره بازگشت ایران به بازار جهانی پس از تحریمها گفت: در شرایط فعلی با ورود به بازار نه تنها سبب سقوط قیمتها نشده‌ایم، بلکه با ورود یک میلیون بشکه نفت ایران به بازار قیمتها کاهش پیدا نکرده بلکه رو به بالا نیز رفته، البته واکسینه کردن بازار از مدتها قبل باوجود انتقادات برخی از دوستان موثر بوده است.

زنگنه با اشاره به تغییرات در سیستم پرسنلی وزارتخانه متبوع خود، عنوان کرد: سیستم پرسنلی یکی از مشکلات این وزارتخانه است،  متاسفانه ۱۰۰ هزار نیروی اضافه در این وزارتخانه وجود دارد و با تمام واگذاریهای انجام شده همچنان ۸۰۰ هزار نفر نیروی مازاد در وزارت نفت وجود دارد.

وی با اشاره به  مناقصات سربسته بیان کرد: این موضوع را نخواهیم پذیرفت چرا که بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات به خوبی بر وضعیت موجود نظارت دارند.

وزیر نفت  از برنامه‌های وزارت نفت درباره  اصلاح شرایط زندگی مردم اطراف تاسیسات نفتی خبر داد و گفت: از رئیس‌جمهور اجازه گرفته‌ایم تا از بخش اعتبارات طرحهای نفتی و گازی برای زندگی و کارهای فرهنگی و اجتماعی و مسائل بهداشتی مردم منطقه اطراف تاسیسات نفتی هزینه کنیم.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *