بازار رهن ثانویه با بانکهای ناکارآمد جواب نمی دهد! ۲۵ خرداد, ۱۳۹۵

پس از گذشت ۳ سال از وعده وزیر راه بازار رهن ثانویه راه اندازی شد، البته نباید فراموش کرد که این طرح در نظام بانکی ناکارآمد جواب نمی دهد.

اقتصادپرس: پس از گذشت ۳ سال از وعده وزیر راه بازار رهن ثانویه به راه اندازی شد؛ طبق خبری که بانک مسکن منتشر کرده است مذاکرات وزارت مسکن با بانک مرکزی و شورای بورس منجر به انتشار ۳۰۰میلیاردتومان اوراق رهنی شده و این امکان برای بانک مسکن فراهم است تا منابع را یک‌جا واگذار کند و سپس منابعش را سریع بازیابی کرده و در تامین مالی مسکن بار دیگر مورد استفاده قرار دهد تا حجم بازار رهنی تا حد قابل توجهی افزایش یابد.
طبق پیش بینی ‌عضو هیات‌مدیره بانک مسکن درباره جزییات فعالیت جدید بانک مسکن، این بانک بر این است که با انتشار اوراق‌رهنی، دریچه‌یی برای تامین مالی باز شود و مشکلاتی که پیش‌تر به دلیل رکود اعمال می‌شد و در قالب اقساط در سال‌های طولانی به بانک بازمی‌گشت، برطرف می‌شود.
ابوالقاسم رحیمی‌انارکی افزود: اقدام بانک مسکن درایجاد بازار رهن ثانویه جدید است وپیش‌تر، هیچگاه توسط این بانک انجام نشده ضمن اینکه این روش (انتشار اوراق رهن ثانویه یا MBS ) 20 سال است و در کشورهای توسعه یافته در حال انجام است و روشی قابل قبول در اداره بانک‌ها به شمار می‌رود.

وی اظهارکرد: در حال‌حاضر، حجم بازار رهنی (تسهیلات بخش مسکن) در کشور کمتر از ۱۰‌درصد است که در کشورهای در حال توسعه بین ۱۰ تا ۴۰‌درصد و در کشورهای توسعه یافته بیش از ۴۰‌درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) است و در برخی از کشورهای پیشرفته تسهیلات بخش مسکن، بیش از ۱۰۰‌درصد تولید ناخالص داخلی بازار رهنی است.

در شرایطی که بازار مسکن در رکود به سر می برد کارشناسان امیدوار هستند که بازار رهن ثانویه بتواند قدرت وام دهی بانکها را افزایش داده و عامل ایجاد رونق در این بازار شود.

به گفته کارشناسان بازار رهن ثانویه مسکن می تواند ضمن رونق دادن به خریدوفروش مسکن، سرمایه‌های سرگردان را به این بخش سرازیر کند و همچنین عاملی شود که اعتبارات لازم برای اعطای وام ایجاد شود.

کارشناسان به همان میزان که پرداخت تسهیلات ۲۰، ۳۰، ۵۰ و ۸۰ میلیون تومانی را کارگشا نمی دانند امیدوارند که این طرح بتواند رونقی در بازار مسکن ایجاد کند و آن را بهترین مسیر برای خروج از رکود در بخش مسکن می دانند.

البته این طرح به شرطی موفق خواهد بود که مانند بسیاری از طرحهای روی کاغذ نماند و با همکاری میان وزارت راه‌وشهرسازی، بانک مرکزی و شورای بورس اوراق قرضه منتشر شده به عنوان ضمانت ملک، وام‌هایی با مبلغ بالاتر به متقاضیان پرداخت شود.

کارشناسان این طرح را هم به سود خریداران و هم به سود بانکها می دانند چرا که در این طرح بانک‌ها ضرر نمی کنند چرا که پرداخت وامهایی با مبالغ بالا عامل رونق خریدوفروش و فعال شدن صنعت ساختمان می‌شود.

البته نباید فراموش کرد که این طرح در نظام بانکی ناکارآمد جواب نمی دهد؛ ایجاد بازار رهن ثانویه در شرایطی قابل اجراست که تعداد متقاضیان دریافت وام رهنی بیشتر از میزان منابع در اختیار بانک باشد و همواره تقاضا برای وام نیز وجود داشته باشد، همچنین بانکها تمایل داشته باشند که وامهای بلند مدت با نرخ سود پایین پرداخت کنند که تجربه بانکداری در ایران نشان می دهد که بانکهای ایرانی هرگز علاقه ای به پرداخت وامهای بلند مدت نداشته اند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *