برجام هم مشکلی از تولید حل نکرد ۲۴ خرداد, ۱۳۹۵

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران روغنی با بیان این که ۳۰ درصد واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی تعطیل شده‌اند، گفت: برجام هم مشکلی از تولید حل نکرد، دولت برای احیای تولید تسهیلات ارزان به بنگاه‌های کوچک بدهد.

اقتصادپرس: ابوالفضل روغنی گلپایگانی در مورد وضعیت بنگاه‌های تولیدی کشور به ویژه پس از اجرای برجام اظهار داشت: اکنون وضع صنعت کشور مناسب نیست و برجام چندان مشکلی حل نکرده است، چرا که انتظار می‌رفت، بانک‌های خارجی به ویژه اروپایی مراودات خود را با ایران افزایش دهند تا از این طریق بتوانیم شاید منابع ارزان‌قیمت برای تولید فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: اما بانک‌های اروپایی از ترس آمریکا هنوز ارتباطات تجاری خود را با بانک‌های ما شروع نکرده‌اند و جسته و گریخته کار می‌کنند.

به گفته رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران یکی از بزرگترین مشکلات بخش تولیدی کشور کمبود تسهیلات و منابع نقدی است که در داخل هم به دلیل قفل شدن منابع بانکی و از طرفی سود بالای تسهیلات عملاً امکان گردش مالی وجود ندارد.

روغنی گفت: از طرف دیگر ۷۵ درصد سهم اقتصاد کشور در دست دولت است و به نوعی دولت بزرگترین مشتری بنگاه‌های تولیدی محسوب می‌شود که اکنون به دلیل کاهش درآمدهای نفتی دومینوی ایجاد شده که همه را گرفتار کرده است.

وی اضافه کرد: دولت در عین حال از ابتدا قصد سیاست کنترل تورم را در پیش گرفت که به ناچار به سیاست‌های انقباضی پولی-بانکی روی آورد و همین مسئله سبب شد تا بنگاه‌ها در بخش نقدینگی دچار مشکل شوند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به این نکته هم اشاره‌ کرد که پسابرجام مشکلات اساسی بخش صنعت را حل نکرده و رکود تورمی پابرجاست، از طرف دیگر هم خبری از فاینانس‌های خارجی و تسهیلات بدین شکل حداقل برای بخش خصوصی نیست و این باید هشداری برای دولت باشد که اگر این موج بزرگ شود، تبدیل به سونامی خواهد شد که دامن همه را خواهد گرفت.

وی به دولتمردان پیشنهاد داد تا به جای آنکه بر روی کاغذ تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی را برای رونق بنگاه‌های کوچک و زودبازده در نظر گیرند که هنوز منابعش هم آنچنان وجود ندارد، دست به کار شده و پول‌های ارزان قیمت را به صورت وام‌های بلند مدت به این بنگاه‌ها بدهند.

روغنی این را هم گفت که افزایش سرمایه بانک‌ها به ویژه بانک‌های دولتی که تابع مقررات بانک مرکزی هم هستند، می‌تواند از تصمیمات دیگر دولت برای حل مشکل واحدهای تولیدی باشد، همان طور که اکنون یک میلیارد دلار خط اعتباری برای صادرات کالا به کشورهایی همچون عراق، افغانستان و آذربایجان در نظر گرفته شده، تا آنها بتوانند از ما کالا بخرند.

وی در مورد فعالیت یا ورشکستگی بنگاه‌های تولیدی کشور پس از برجام نیز گفت: طبق گزارشاتی که در کمیسیون صنایع اتاق ایران از وضعیت بنگاه‌های صنعتی به دست ما می‌رسد، ۳۰ تا ۴۰ درصد واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی کار نمی‌کنند و ۳۰ درصد هم با ظرفیت بسیار پایین فعال هستند که هرچه زودتر باید فکری برای این وضعیت کرد.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *