تصمیم ناگهانی پس از 3 سال برای حقوق‌های نجومی ۲۴ خرداد, ۱۳۹۵

افزایش و ترکیب هزینه‌های جاری دولت یازدهم بهانه بی‌خبری از حقوق‌های نجومی را رد می‌کند و دستور رئیس‌جمهور برای استرداد حقوق‌های نجومی و عزل متخلفان، موج‌سواری دولت روی موج افکارعمومی است. آیا این موج به راه افتاده در دولت قربانی خواهد گرفت؟

اقتصادپرس: روزنامه جوان درباره حقوق‌های نجومی مدیران دولتی گزارش داده است: در پی فشار افکار عمومی نسبت به دستمزدهای نجومی مدیران دولتی و نهادهای زیرمجموعه وزارت کار همچون سازمان تأمین اجتماعی و شستا، رئیس‌جمهوری طی دستوری از معاون اول خود خواست تا وجوهی را که به ناحق به مدیران دستگاه‌های اجرایی پرداخت شده است، به بیت‌المال مسترد و مدیران متخلف را عزل کند، این در حالی است که معاونت برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور و سایر وزرا به خوبی از میزان پرداختی‌های مدیران دولتی و نهادهای وابسته باخبر بودند و هستند….

براساس بودجه‌های عملیاتی شده دولت روحانی، میانگین ماهانه مخارج جاری دولت یازدهم تا پایان سال ۹۳ به ۱۱ هزار و ۹۵۵ میلیارد تومان می‌رسد که بیش از ۱۳۰ درصد نسبت به میانگین دولت‌های نهم و دهم رشد نشان می‌دهد، در این بین بودجه جاری محقق شده ۱۵۰ هزار میلیارد تومان سال ۹۴ نشان می‌دهد هزینه جاری ماهانه دولت به بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، بدین ترتیب ریخت و پاش‌های دولت یازدهم به شکل تصاعدی درحال رشد است و از هر دولتی تاکنون بیشتر بوده است و باید دولت تدبیر و امید را به عنوان گران‌ترین دولت که تاکنون تاریخ ایران به خود دیده است به شمار آورد.

اگرچه حسن روحانی در مبارزات انتخاباتی خود منتقد افزایش هزینه‌های جاری (مصرفی) دولتاحمدی‌نژاد بود که این انتقاد بحق هم بود اما آمارهای رسمی بانک مرکزی از مخارج دولت‌ها نشان می‌دهد دولت حسن روحانی در سال ۹۴ با هزینه مصرفی معادل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، گران‌ترین دولت تاریخ اقتصاد ایران به شمار می‌رود.

گفتنی است سازمان برنامه‌ریزی ریاست جمهوری و همچنین وزیر اقتصاد و ذی‌حسابی کل کشور و همچنین وزرا و رؤسای سازمان‌های دولتی به خوبی از احکام حقوقی مدیران زیر‌مجموعه‌شان مطلع هستند و هزینه جاری دستگاه‌ها برای متولیان آنها به روشنی مشخص است، بدین ترتیب دستور روحانی به معاون اول جهت رسیدگی دستمزد مدیران دولتی و بازگرداندن وجوهی که به ناحق پرداخت شده و عزل این افراد یک نوع فرافکنی یا فرار رو به جلو به شمار می‌رود. مقوله دستمزدهای نجومی مدیران دولتی و افزایش هزینه جاری دستگاه‌های دولتی را برای اولین بار مسعود میرکاظمی نماینده پیشین تهران در مجلس شورای اسلامی طرح کرد و از دولتی‌ها خواست تا مردم و رسانه‌ها را از فیش‌های نجومی خود مطلع کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.