5 ماه پس از برجام اقتصاد ایران هیچ تغییری نکرده است ۲۴ خرداد, ۱۳۹۵

رادیو فرانسه با ارزیابی توافق هسته‌ای میان ایران و ۵+۱ نوشت: ۵ ماه از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی می‌گذرد اما هنوز تغییر محسوسی در وضعیت اقتصادی و معیشت ایرانی‌ها مشاهده نشده است.

اقتصادپرس:در ادامه این گزارش آمده است: وضعیت نابسامان اقتصادی در حالیست که در این ۵ ماه بیش از یکهزار مسئول دولتی و نماینده بیش از دو هزار شرکت خارجی به منظور انعقاد قراردادهای تجاری و اقتصادی به این کشور سفر کرده‌اند اما هنوز سرمایه‌گذاری در این کشور صورت نگرفته است. اکنون بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، بسیاری از بانکهای بزرگ از بیم مجازات‌های اقتصادی کاخ سفید جرأت نمی‌کنند با ایران وارد داد و ستد پولی و بانکی شوند.

رادیو فرانسه خاطرنشان کرد: حسن روحانی در واکنش به پرسش‌هایی مبنی بر رکود اقتصادی گفته است که برای آنکه ایران به رشد اقتصادی هشت درصدی برسد، به سی تا پنجاه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی معتقدند که رکود اقتصادی موجود سالها ادامه خواهد داشت.

در پایان گزارش رادیو فرانسه خاطرنشان شده است در حالی که تنها یک سال به پایان ریاست جمهوری حسن روحانی باقی مانده رکود اقتصادی می‌تواند کار وی را برای پیروزی مجدد در رقابت‌های انتخاباتی مشکل کند.

یادآور می‌شود وبسایت رادیو فرانسه ۱۹ مهر ۱۳۹۲ با اشاره به نوع رویکرد دولت روحانی نوشته بود: «ارزیابی غرب از وضعیت کنونی دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش حقوق ملی می‌بیند. برپایه این جمع‌بندی اگر خریدار صبور باشد، شرایط فروشنده را دشوارتر می‌کند و در همان حال قیمت فروش را کمتر خواهد کرد».دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.