عدم اجرای صحیح قوانین عامل افزایش قاچاق سازمان یافته ۲۴ خرداد, ۱۳۹۵

دولت ها همواره تلاش می کنند تا سیاست های مشخصی را برای واردات کالاها اعمال کنند، اگرچه این سیاست ها باید به گونه ای باشد که ضربه ای به تولید و اقتصاد داخلی نزند اما تجربه نشان می دهد که این سیاست ها همواره اجرایی نشده است.

اقتصادپرس: همواره یکی از کلیدواژه های سخنان رهبری در فرمایشاتشان کلمه «قاچاق» است؛ چندی پیش مقام معظم رهبری درجمع کارگران منتخب کشور سخنان مهمی را در خصوص قاچاق و ورود کالاهای غیر مجاز کانتینری به کشور و همچنین برخورد با بازرگانان و ملوانان مرزنشینی که برای امرار معاش خانواده فعالیت دارند بیان فرمودند.

نکاتی که مشکلات بحث قاچاق در کشور را روشن می کند و معضلات مبارزه با آن را مشخص می نماید. ایشان با تاکید بر جلوگیری از واردات قاچاق یک نقد جدی به مبارزه با قاچاق را مطرح کردند:« ما تا حالا در مبارزه با قاچاق خیلی جدی عمل نکرده‌ایم».

این صحبت مهم رهبر انقلاب نشان می دهد که در مبارزه با قاچاق کم کاری شده است. البته رهبری میان دو نوع قاچاق کالا تمایز قائل می شوند و یکی از آن ها را «بلای بزرگ» کشور می نامند.

ایشان ادامه دادند:« مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بَرِ ضعیفِ بلوچستانی نیست که می رود آن‌طرف یک چیزی را برمی دارد روی کول خودش می‌آورد این‌طرف؛ اینها که چیزی نیست، اینها اهمیتی ندارد؛ با آنها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد.»

اما نوع دوم قاچاق را قاچاق سازمان یافته معرفی کردند: «من قاچاق های سازمان‌یافته بزرگ را می گویم؛ ده‌ها کانتینر یا صدها کانتینر اجناس گوناگون قاچاق وارد کشور بشود؟ خب، باید برویم برخورد کنیم با اینها؛ ما دولتیم، ما قدرت داریم، ما می‌توانیم؛ به‌طور جدّی با اینها برخورد کنیم.»

در این راستا کارشناسان ضمن اشاره به تبعات منفی قاچاق به ویژه قاچاق سازمان یافته معتقدند دولت ها همواره تلاش می کنند تا سیاست های مشخصی را برای واردات کالاها اعمال کنند.

اگرچه این سیاست ها باید به گونه ای باشد که ضربه ای به تولید و اقتصاد داخلی نزند اما تجربه نشان می دهد که این سیاست ها همواره اجرایی نشده است.

برنامه دولت ها برای مبارزه و جلوگیری از قاچاق سازمان یافته و افزایش آن، ممنوع کردن واردات کالا یا افزایش تعرفه های گمرکی کالاهاست.

در این راستا دولت سیاست هایی را برای حمایت از اقتصاد و بازگشت رونق به این بخش اجرایی کرده است که با قاچاق سازمان یافته این سیاست ها ضربه می خورند و اقتصاد کشور با مشکلاتی روبرو می شوند.

با قاچاق سازمان یافته علاوه بر اینکه تولید و صنعت کشور تحت الشعاع قرار می گیرد و دیگر مانند گذشته به حیات خود ادامه نمی دهند سلامت جسمی، روحی و فرهنگی مردم نیز تحت تاثیر قرارمی گیرد ضمن اینکه خروج ارز از کشور نیز یکی دیگر از تبعات منفی این موضوع است.

با انجام قاچاق سازمان یافته دوسیاست دولت یعنی ممنوعیت ورود کالا و همچنین افزایش تعرفه های واردات به حاشیه می رود.

قاچاق سازمان یافته تولید ملی را کاهش می دهد، نرخ بیکاری را افزایش می دهد ضمن اینکه فساد دربخش های مختلف اقتصادی را نیز گسترش می دهد.

برای جلوگیری از افزایش حجم قاچاق سازمان یافته باید فرهنگ سازی صورت گیرد و قانون مداری در جامعه نهادینه شود درشرایطی که قانون مداری درجامعه معنایی نداشته باشد به بهانه های مختلف سیاسی،اجتماعی، فرهنگی و … دورزده می شود.

یکی دیگر ازسیاست هایی که می تواند حجم قاچاق سازمان یافته را به مقدارزیادی کاهش دهد سنگین کردن مجازات قاچاقچیان و عرضه کنندگان است که اگر با افزایش نظارت ها صورت گیرد می تواند تاثیرگذارباشد.

با افزایش نظارت ها، میزان کشفیات قاچاق نیز رشد می کند و این موضوع می تواند در ایجاد فضای قانونمداری درجامعه کمک شایانی کند.

یکی دیگر از راهکارهایی که درکاهش حجم قاچاق سازمان یافته می تواند راهگشا باشد این است وزارت صنعت، معدن و تجارت لیست کالاهایی که مشمول تعرفه های سنگین است کاهش دهد البته این یک راهکار اقتصادی است که دراجرای آن باید دقت شود زیرا درهنگام عملیاتی شدن آن باید تمام جوانب کار سنجیده شود.

صفر کردن یا کاهش تعرفه های گمرکی باید با درنظرگرفتن شرایط زمانی و مکانی انجام شود ضمن اینکه درباره هر کالایی نمی توان چنین نسخه ای پیچید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.