وضع خراب حساب‌های مالی؛ بدترین سورپرایز برای دولت برزیل ۲۳ خرداد, ۱۳۹۵

پس از معلق شدن دیلما روسف از ریاست‌جمهوری، حساب‌های مالی برزیل در بدترین شکل ممکن قرار گرفته است؛ موضوعی که نشان دهنده چالش پیش‌روی تیم اقتصادی جدید این کشور است.

اقتصادپرس: مایکل تمر، رئیس‌جمهور موقت برزیل در گفتگو با روزنامه فولها سائوپولو اعلام کرد: «این آمار و ارقام منفی،‌ بسیار تعجب‌آور بود. حساب‌های مالی از آنچه که تصور می‌شد، بدترند: پتروبراس نابود شده، اداره پست نابود شده،‌ التروبراس نابود شده و من هنوز با یک کمپین جدی بر علیه خودم مواجه هستم.»

هنریک میرلس،‌ وزیر دارایی برزیل پیش‌بینی کرده که شکاف بودجه این کشور در سال جاری به رکورد ۱۷۰ میلیارد  رئالی (۴۹٫۷ میلیارد دلاری) خواهد رسید و تیم تمر را مجبورکرده که برای کنترل بدهی در حال رشد برزیل، افزایش هزینه‌های دولت را در سال آینده محدود دهند. تمر اعلام کرد اندازه کسری بدترین سوپرایزی بوده که از زمان روی کار آمدن با آن مواجه شده‌ام.

تمر در نخستین ماه روی کار آمدنش همواره در جنگ بوده است، اگرچه در بازیابی ارتباط با کنگره و ایجاد اعتماد مجدد سرمایه‌گذاران در بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین موفق بوده است. اولین روزهای ریاست جمهوری موقت تمر با استعفای دو وزیر این کشور به دلیل فساد مالی همراه بوده است.

روسف در روز ۱۲ می از ریاست جمهوری برزیل تعلیق شده و در مجلس سنای این کشور استیضاح شد. در جلسه نهایی استیضاح نخستین رئیس‌جمهور زن برزیل، اگر روسف با ۵۴ رای مخالف از ۸۱ رای موجود مواجه شود به طور کامل از کار برکنار خواهد شد. این رای گیری قرار است در اواسط ماه آگوست برگزار شود. اگر کمتر از ۵۴ سناتور رای به برکناری او دهند، روسف می‌تواند به کار خود ادامه دهد.
منبع: اقتصادنیوز


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *