هنوز نوبت به اجرای سیاستهای اقصاد مقاومتی نرسیده است! ۲۳ خرداد, ۱۳۹۵

دولتمردان به باور قطعی در مورد گره گشا بودن سیاستهای اقتصاد مقاومتی نرسیده اند و همچنان مانند برجام راهکارهای دیگری را برای حل مشکلات اقتصادی آزمون می کنند.

اقتصادپرس: برای رسیدن به هر هدفی باید ابتدا گفتمان آن در جامعه نهادینه شده و سپس به سوی اجرای آن هدف پیش رفت؛ اقتصاد مقاومتی نیز از همین اصل پیروی می کند ابتدا باید گفتمان این سیاستها ایجاد شود و مردم چرایی اجرای این قوانین را درک کنند.

در این راستا ابتدا باید نخبگان جامعه توجیح شوند، سه قوا بخشی از نیروی خود را برای رسیدن به یک هدف مشترک کنار بگذارند و صدا و سیما نیز با فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی را به مردم بشناساند به نحوی که مردم به انتظارات مشخصی از اقتصاد مقاومتی برسند، چرا که نخستین بند سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد است.

در این میان دولت هم باید با ایجاد ستاد اجرایی اقتصاد مقاومتی در جهت اجرای بند به بند و صحیح این سیاستها پیش برود در حالی که این ستاد در دولت تشکیل شده اما خروجی ملموسی نداشته است.

عدم اجرای صحیح سیاستهای اقتصاد مقاومتی را به وضوح می توان در عدم رضایت مقام معظم رهبری نیز دید، به نظر می رسد دولتمردان به باور قطعی در مورد گره گشا بودن سیاستهای اقتصاد مقاومتی نرسیده اند و همچنان مانند برجام راهکارهای دیگری را برای حل مشکلات اقتصادی آزمون می کنند.

یادآوری این نکته جالب توجه است که مسوولان دولتی تا یک سال پیش به توافق رسیدن بر سر برنامه هسته ای را عامل خروج از رکود و حل مشکلات اقتصادی می دانستند، عاملی که با اجرای برجام و گذشت یک سال نشان داد که بی حاصل بوده است.

به نظر می رسد حالا که برداشته شدن تحریمها چاره ساز نبوده دولت به دنبال جذب سرمایه گذار خارجی و از سوی دیگر تحریک بخش تقاضا در کشور است و همچنان برنامه ای برای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی ندارد.

در شرایطی که تنها یک سال از عمر دولت یازدهم باقی مانده است نمی توان نمره قبولی برای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی به دولت داد چرا که خروجی دولت در این سه سال برگزاری همایش و نشست های نمادین بوده است و در برخی موارد سازمانها و نهادهای دولتی و وزارتخانه ها برنامه های روتین خود را به عنوان اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در گزارش عملکرد خود گنجانده اند.

از دولت انتظار می رود در سال آخر عمر خود برنامه های اقتصاد مقاومتی را هم مانند جذب سرمایه گذار خارجی و توافق با دولتهای غربی بر سر افزایش تراز تجاری و نیز پرداخت تسهیلات به مردم برای تحریک تقاضا و خروج از رکود، سیاستهای اقتصاد مقاومتی را نیز در دستور کار قرار بدهد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.