برخورد پسته ایران به دامپینگ آمریکا در بازار جهانی ۲۲ خرداد, ۱۳۹۵

در سال جاری آمریکا حدود ۳۳۰ هزار تن و ایران حدود ۱۷۰ هزار تن پسته تولید می‌کنند و تولید این محصول در جهان به رقم بی‌سابقه ۵۰۰ هزار تن می‌رسد و آمریکا در کنار این رقم، محصول در انبار مانده زیادی دارد که می خواهد دامپینگ کند.

اقتصادپرس: با پیش بینی افزایش تولید پسته آمریکا در سال جاری به عنوان تنها رقیب ایران و باقی ماندن محصول این کشور از سال گذشته، پیش بینی‌ها حاکی از آن است که سال جاری، سال بدی برای بازار صادراتی پسته ایرانی باشد.

بنابر این گزارش در جلسه هیأت رئیسه انجمن پسته به بررسی وضعیت بازارهای جهانی پسته پرداخته شد. محسن جلال پور رئیس هیئت‌مدیره این انجمن گفت:  از آنجا که رقیب اصلی ما یعنی آمریکا، امسال به میزان زیادی محصول برداشت خواهد کرد و هنوز بخشی از محصول گذشته‌اش را نیز نتوانسته به فروش برساند، به نظرمی رسد قصد کاهش قیمت برای محصول سال جدید را دارد.

وی افزود: این همان دغدغه‌ای بود که طی سال‌های گذشته به‌کرات به آن اشاره‌ شده است. احتمالاً با افزایش تولید در آمریکا و در نتیجه کاهش قیمت‌ها، فروش پسته ایرانی دربازارهای بین المللی به مشکل بر می‌خورد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: آنچه پیش بینی می‌شود آن است که محصول امسال آمریکا حدود ۳۳۰ هزار تن و محصول ایران، حدود ۱۷۰ هزار تن است و ایران وآمریکا برای اولین بار است که به تولید ۵۰۰ هزارتنی در پسته دست پیدا می‌کنند.

وی تصریح کرد: برای نباختن در بازاری که رقیبش آمریکا است، باید خوب فکر کرد  و به‌ درستی برنامه‌ریزی نمود.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *