برجام مشکل تامین مالی واردات مواد غذایی ایران را حل نکرد ۲۲ خرداد, ۱۳۹۵

رویترز طی گزارشی نوشت با وجود اجرایی شدن برجام، مشکلات ایران در زمینه تامین مالی مبادلات تجاری خود ادامه یافته و حتی این کشور در واردات مواد غذایی از جمله شکر نیز با مشکل تامین مالی مواجه است.

اقتصادپرس: منابع تجاری روز جمعه گفتند، وارد کنندگان ایرانی در اولین خریدهای خود از زمان لغو تحریم ها در ماه ژانویه، حداقل ۲۵۰ هزار تن شکر خام برزیلی خریداری کرده اند.

یک منبع آگاه گفت، این خریدها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن و برای بارگیری در ماه های می تا ژوئن بوده است، در حالی که یک منبع دیگر گفت، مقدار این خرید ها احتمالا بیش از این بوده است.

یک منبع تجاری دیگر گفت: «با توجه به مشکلات موجود در زمینه تامین مالی، خریداران ایرانی با یکدیگر هماهنگ کرده اند تا محموله ها را با همدیگر وارد کنند.»

یک منبع دیگر گفت، با توجه به افزایش قیمت شکر خام و رسیدن رقم آن به بالاترین رقم بیش از ۲ سال و نیم گذشته، فعلا بعید است خریدهای بیشتری صورت بگیرد.

منبع دوم گفت: «وقتی این معاملات منعقد شد، قیمت شکر در بازار ۱۶٫۵ تا ۱۷ سنت در هر پوند بود. اکنون این رقم ۱۹٫۶۸ سنت است. اگر اکنون خرید کنید برایتان سودی نخواهد داشت.»

اقدامات غرب علیه ایران از جمله محدودیت های بانکی در ماه ژانویه در قالب توافق هسته ای برداشته شد. اما با وجود اینکه تجارت مواد غذایی با ایران هیچگاه تحت تحریم نبوده، ادامه مشکلات در زمینه تامین مالی مبادلات تجاری موجب شده تا واردات مواد غذایی از جمله شکر نیز با مشکل مواجه شود.

منابع تجاری گفتند، خریداران ایرانی آخرین بار در سه ماهه پایانی سال گذشته اقدام به خرید شکر کرده بودند.

منبع: رویترزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *