افزایش قیمت نفت در سایه آمریکا و چین ۲۲ خرداد, ۱۳۹۵

ذخایر نفت‌ خام امریکا هم بیش از حد پیش بینی ها کاهش یافته و عامل کاهش ارزش دلار شده و منجر به بالا رفتن قیمت نفت شده است.

اقتصادپرس: خبر مهمی که آخرین روز هفته گذشته روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت حکایت از عبور قیمت نفت از مرز ۵۲ دلار داشت و این برای اقتصاد نفتی ایران خبر امیدوار کننده ای محسوب می شود.

به گزارش رویترز، قیمت جهانی نفت در ساعات اولیه بازار معاملات آتی روز پنج شنبه با افزایش روبرو شد که علت آن به کاهش آمار ذخایر نفت خام آمریکا، روند نزولی ارزش دلار آمریکا و سیر صعودی تقاضای نفت بر می گردد.

در این خبر که توسط مهر ترجمه شده است، آمده که قیمت نفت دریای برنت با ۱۹ سنت افزایش به ۵۲ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید، ضمن اینکه قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۳۲ سنت افزایش در برابر ۵۱ دلار و ۵۵ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

به گفته تحلیلگران اقتصادی، عمده افزایش بهای طلای سیاه در روزهای اخیز به کاهش آمار ذخایر نفت خام آمریکا بر می گردد که براساس انتشار گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت این کشور در هفته گذشته با ۳.۲۳ میلیون بشکه کاهش به رقم ۵۳۲.۵ میلیون بشکه رسید.

البته روند کاهشی ذخایر نفت خام آمریکا برای سومین هفته متوالی است که اتفاق می افتد. همچنین ارزش دلار آمریکا هم در ماه جاری میلادی ۲.۴ درصد نسبت به سایر ارزهای اصلی سیر نزولی به خود گرفته است که این امر باعث افزایش تقاضا از سوی کشورهایی می شود که با دلار واردات نفت خود را انجام می دهند.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی نسبت به ذخایر فعلی محصولات پالایشگاهی در آمریکا و آسیا هشدار داده اند که می تواند بر روی روند صعودی قیمت نفت تاثیر منفی بگذارد.

به گزارش اقتصادپرس؛ آمارهایی که از سوی دو کشور عمده مصرف کننده نفت جهان یعنی چین و امریکا منتشر شد عامل افزایش قیمت نفت در هشت ماه گذشته است.

آمار رشد تجاری چین و افزایش واردات این کشور در ماه مه به معنای بهبود اقتصاد این کشور و ایجاد تقاضای بیشتر این کشور برای انرژی است که افزایش قیمت نفت را به دنبال خواهد داشت.

آمریکا نیز که هم تولید کننده نفت است و هم مصرف کننده آن آماری منتشر کرده مبنی بر اینکه تولید و ذخایر نفتی این کشور در ماه گذشته کاهش داشته است. این خبر نیز تاثیرات خود را بر بازار گذاشته و عامل دیگر افزایش قیمت نفت شد.

روز پنج شنبه قیمت نفت به بالاترین میزان در هشت ماه گذشته رسید که از دیگر علل آن ادامه اختلالات عرضه نفت در نیجریه و تقاضای زیاد نفت در چین تحلیل شده است.

از سوی دیگر ذخایر نفت‌ خام امریکا هم بیش از حد پیش بینی ها کاهش یافته و عامل کاهش ارزش دلار شده و منجر به بالا رفتن قیمت نفت شده است.

همچنین از افریقا نیز خبر می رسد که حملات «انتقام‌جویان دلتای نیجر» سبب شده که صادرات نیجریه به پایین‌ترین سطح خود در ۲۰سال گذشته برسد و در پی آن امانوئل ایبه کاچیکوو، وزیر نفت این کشور رسما اعلام کرده که صادرات نیجریه از ۲میلیون و ۲۰۰هزار بشکه در ابتدای سال جدید میلادی به یک ‌میلیون و ۵۰۰ تا ۶۰۰هزار بشکه در روز رسیده است.

در همین زمینه آمار تجارت چین نیز قابل ملاحظه است که در ماه مه ‌واردات نفت این کشور بیشترین رشد سالانه نسبت به مدت مشابه سال گذشته را در ۶ سال اخیر نشان می دهد.

آمار تجارت چین به آن معناست که امیدها برای پایدار شدن اقتصاد این کشور که وابستگی زیادی به نفت دارد بیشتر شده است.

به گفته تحلیل گران رویترز همه اتفاقات در بازار نفت مثبت است به همین جهت پیش بینی می شود قیمت نفت روند افزایشی به خود گرفته و درآمد بیشتری عاید کشورهای تولید کننده نفت بکند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.