نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای اعلام شد ۲۰ خرداد, ۱۳۹۵

نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک با ۱۲ درصد افزایش به ۲ هزار ۴۴۷ و برگ سبز چای درجه ۲ با ۱۳ درصد افزایش به هزار و ۳۶۷ تومان رسید.

اقتصادپرس: بالاخره پس از ۲ ماه از آغاز برداشت برگ سبز چای و نزدیک شدن به برداشت چین دوم، نرخ قطعی خرید تضمینی برگ سبز چای اعلام شد.

محمد ولی روزبهان رئیس سازمان چای کشور گفت: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک با ۱۲ درصد افزایش ۲ هزار و ۴۴۷ تومان و نرخ تضمینی برگ سبز چای درجه ۲ با ۱۳ درصد افزایش هزار و ۳۶۷ تومان تعیین شد.

روزبهان با بیان اینکه چین اول برگ سبز چای به پایان رسیده است، تصریح کرد: تاکنون ۴۱ هزار و ۵۰۰ تن چای به ارزش ۸۸ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

وی با بیان اینکه ۲۱ میلیارد تومان از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای به کشاورزان پرداخت شده است، گفت: حدود ۱۴ میلیارد تومان این پرداخت مربوط به سهم کارخانجات بوده که وصول شده و در اختیار چایکاران قرار گرفته است.

*رئیس اتحادیه چایکاران از نرخ اعلام شده برای خرید تضمینی برگ سبز چای ناراضی است

اما ایرج هوسمی رئیس اتحادیه چایکاران با ابراز نارضایتی از نرخ اعلام شده برای خرید تضمینی برگ سبز چای گفت: این افزایش قیمت متناسب با هزینه‌ها نیست و حداقل باید ۳۰ درصد افزایش قیمت برای خرید برگ سبز چای نسبت به سال گذشته در نظر گرفته می‌شد.

وی افزود: سرانه مصرف چای در کشور یک کیلو و ۶۵۰ گرم است که تقریبا برای هر ایرانی در طول یک سال ۵۰ هزار تومان هزینه دارد و در صورت افزایش ۳۰ درصدی بهای برگ سبز چای هزینه‌ چندانی به خانوار تحمیل نمی‌‌شد اما مشکلات چایکاران تا حدود زیادی حل می‌شد.

براساس این گزارش: پیش از این محمدعلی روزبهان رئیس سازمان چای کشور گفته بود که در صورت افزایش بیش از نرخ مصوب، امکان رقابت از چایکاران با توجه به واردات چای سلب می‌شد.

این گزارش می‌افزاید: سال گذشته ۸۷ هزار تن برگ سبز چای درجه یک با قیمت ۲ هزار و ۱۸۰ و برگ سبز چای درجه ۲ با قیمت هزار و ۲۱۰ تومان به ارزش ۱۳۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از چایکاران خریداری شد.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.