39 سال تا اتمام طرح‌های ناتمام وزارت نیرو! ۲۰ خرداد, ۱۳۹۵

میراث دولت قبل برای وزارت نیرو بدهی میلیاردی و طرح های نیمه‌تمام بوده اما دولت یازدهم که خود را مکلف به اتمام کار های نیمه تمام دولت قبل دانسته، برای حل این مشکل با بن‌بست منابع مالی روبرو شده است.

اقتصادپرس: در قانون بودجه ۳۰۰ طرح سد و شبکه‌های آبیاری و زهکشی تعریف شده که برای اتمام این طرح ها نیاز به ۹۵ هزار میلیارد تومان است که به گفته وزیر نیرو اگر هزینه این طرح‌ها افزایش نیابد این طرح‌ها به طور متوسط ۳۹ سال طول خواهد کشید تا به اتمام برسد.

وی مهم ترین الویت وزارت نیرو را تکمیل طرح های نیمه تمام دانست و افزود: برنامه هایی را برای تسریع این طرح ها در نظر گرفته ایم که اگر دولت و مجلس نیز عنایت کافی داشته باشند قطعا کارها بهتر پیش خواهد رفت.

می توان مهم ترین مشکل وزارت نیرو در شرایط فعلی را نبود نقدینگی و مسائل مالی عنوان کرد تا جایی که به گفته ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو پاشنه آشیل وزارت نیرو کمبود منابع مالی است؛ لذا با توجه به این شرایط نیاز به بهره‌برداری از فناوری روز و راهیابی به بازارهای برون‌مرزی جهت افزایش مهارت و ارتقاء سطح مشارکت بین‌المللی به شدت احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه در این شرایط بهترین راه حل جذب سرمایه خارجی است، اظهار کرد: باتوجه به شرایط پساتحریم باید بتوان از این فضا به خوبی استفاده کرد، اما باید توجه کرد که سطح مشارکت ایجاد کننده فرصت های برای ارتقا صنعت آب و برق شود.

اتمام پروژه های نیمه تمام بار سنگینی را بر دوش وزارت نیرو تحمیل کرده است که بدون کمک مجلس و دولت قطعا امکان پذیر نخواهد بود البته از سوی دیگر جذب سرمایه خارجی و حمایت بخش داخلی برای ایجاد مشارکت در این طرح ها و سرعت بخشیدن به آن بی تاثیر نخواهد بود.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.