برداشت گاز ایران و قطر از پارس جنوبی برابر می شود ۱۹ خرداد, ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از راه اندازی فازهای ۱۷ و ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی تا پایان سال و برابری برداشت ایران و قطر از این میدان مشترک خبر داد.

اقتصادپرس: «علی‌اکبر شعبان‌پور» راه اندازی پنج فاز استاندارد در یک سال را «بی‌سابقه» خواند و آن را نتیجه سیاست‌های وزارت نفت برای توسعه هرچه زودتر میدان های مشترک دانست.
وی گفت: انتظار داریم تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی تا پایان امسال با قطر برابر شود که لازمه آن حمایت همه‌جانبه و تامین اعتبار مورد نیاز است.
شعبان‌پور اضافه کرد: پس از اجرای برجام و گشایش مراودات بین‌المللی باید هر چه زودتر برای افزایش تولید نفت و گاز اقدام کنیم و با توجه به برنامه‌های صادرات گاز و توسعه صنایع متکی به آن، به افزایش تولید ناگزیریم.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گشایش‌های ایجاد شده در دوران پسابرجام را «گسترده» توصیف کرد و ادامه داد: در مناسبات مختلف مانند بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی شاهد افزایش تردد شرکت‌های خارجی در ایران بودیم که با شرکت‌های داخلی برای همکاری مذاکراتی داشتند، از رقابت آنها با یکدیگر برای راهیابی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران نشان دارد.
وی گفت: یکی از مظاهر اقتصاد مقاومتی افزایش برداشت از میدان های مشترک است و برای پرهیز از شعارزدگی باید برداشت از این میدان ها را همپای کشورهای همسایه افزایش دهیم.
به گزارش ایرنا، چندی پیش شعبان پور به ایرنا گفت: تولید گاز قطر در سه سال گذشته به اندازه ۱۷۷ میلیارد مترمکعب در سال ثابت مانده است.
به گفته این مقام صنعت نفت، پارسال تولید گاز ایران از پارس جنوبی به ۱۳۲ میلیارد مترمکعب رسید که امسال افزایش قابل توجهی خواهد داشت.
شعبان پور اضافه کرد: قطر در سال ۱۳۹۲ دو برابر ایران از پارس جنوبی گاز تولید می کرد اما پس از بهره برداری از طرح های جدید، فاصله ایران با این کشور کمتر شد.
وی ادامه داد: امسال با بهره برداری از فازهای ۱۹، ۲۰ ، ۲۱، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، تولید گاز ایران از مرز ۵۰۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد گذشت.
میدان گازی پارس جنوبی (یا گنبد شمالی در بخش قطری)، بزرگ ترین میدان گازی مستقل جهان به شمار می رود که با داشتن ۳۴٫۲ تریلیون و مترمکعب گاز استحصال پذیر، حدود ١٩درصد از کل ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است.
این میدان گازی افزون بر ذخایر عظیم گاز طبیعی، نزدیک ١۶ میلیارد بشکه میعانات گازی استحصال پذیر، نفت و مقادیر زیادی هلیوم دارد.
این میدان گازی در عمق بیش از سه هزار متری از بستر خلیج فارس و در محوطه ای به وسعت ٩هزارو ٧٠٠ کیلومتر مربع واقع شده است.
حدود سه هزار و ٧٠٠ کیلومترمربع از این میدان مشترک، در آب های سرزمینی ایران و نزدیک ۶هزار کیلومترمربع از آن در آب های قطر قرار دارد.

منبع:شرکت ملی نفتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.