در سایه نبود حمایت واردات برنج رقم خورد ۱۹ خرداد, ۱۳۹۵

نائب رئیس انجمن برنج گفت:طی سال های گذشته حمایت از اقلام پرمحصول از سوی وزارت جهاد صورت نگرفته که در نهایت همین امر موجب شد تا کشاورزان به سمت و سوی کشت اقلام محلی روند.

اقتصادپرس: علی اکبریان نائب رئیس انجمن برنج با اشاره به برنامه خود کفایی برنج اظهار داشت: با توجه به کمبود سالانه ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزارتن برنج جلوگیری از واردات امری اجتناب ناپذیر است.
وی افزود: در گذشته به سبب دریافت طلب های نفت ایران از هند مبادله کالای برنج صورت می گرفت اما اکنون کمبود نیاز کشور از پاکستان وارد می شود چرا که به ذائقه ایرانی نزدیک تر است.
اکبریان با اشاره به پیش بینی تولید برنج در سال جاری عنوان کرد:در سال جاری تولید بالای ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتن پیش بینی می شود و این درحالیست که سال گذشته میزان تولید یک میلیون و ۹۰۰ الی ۲ هزار تن بوده است.
گفتنی است با توجه به سرانه ۳۶ الی ۳۷ کیلوگرم برنج نیاز ۸۰۰ هزاتنی واردات با در نظر گرفتن ذخایر استراتژیک ضروری است.
وی در پاسخ به این سوال که واردات برنج آزاد است یا خیر؟ بیان کرد: خبرهایی مبنی بر واردات آزاد برنج مطرح شد اما گفتنی است که واردات برنج نه تنها در این بخش بلکه سایر بخش ها نیز سم است و می تواند ضربه مهلکی به تولید داخل وارد کند.
نائب رئیس انجمن برنج با اشاره به خود کفایی برنج گفت: طی سال های گذشته حمایت از اقلام پرمحصول از سوی وزارت جهاد صورت نگرفته که در نهایت همین امر موجب شد تا کشاورزان به سمت و سوی  کشت اقلام محلی روند.
وی ادامه داد: با توجه به زمین های مستعد و اصلاح ساختار شالی کوبی امکان رسیدن به خود کفایی و صادرات محصول فراهم است.
منبع: باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *