حمایت از بخش خصوصی راهکار درست ایجاد اشتغال ۱۹ خرداد, ۱۳۹۵

دولت در سه سال گذشته موفقیتی در ایجاد اشتغال و مبارزه با بیکاری نداشته است چرا که از ساز و کار درست ایجاد اشتغال که همان حمایت از بخش خصوصی است وارد عمل نمی شود.

اقتصادپرس: مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس و نمایندگان مجلس دهم به موضوع اقتصاد به عنوان یکی از اولویت‌های کاری مجلس دهم پرداختند و در این میان بیش از مورد دیگری به بحث ایجاد اشتغال تکیه کردند.

ایشان، حل موضوع رکود و اشتغال از طریق رونق تولید داخلی را از اولویت‌های اصلی و بسیار مهم در بخش اقتصاد برشمردند و خاطرنشان کردند: خجلت و شرمندگی نظام از بیکاری یک جوان، از خجلت و شرمندگی جوان بیکار در خانواده خود، بیشتر است، بنابراین باید برای حل این مشکل، اقدامات جدی انجام شود.

پس از سخنان ایشان وزیر کشور با حضور در صحن علنی مجلس میزان بیکاران را ۳ میلیون و نیم عنوان کرده و دیروز در حاشیه یک همایش نیز گفت که ۳ فرزند وی با وجود دارا بودن مدرک فوق لیسانس بیکار هستند!

طبق آمارهای رسمی ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، تعداد بیکاران در پایان سال ۹۴ حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده است، آمار غیر رسمی اما این میزان را رد کرده و از آمار بیکاری ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری پرده بر می دارد.

اما با وجود تاکیدات موکد مقام معظم رهبری و اذعان همگان بر بالا بودن میزان بیکاری در کشور و به خصوص بیکاران تحصیل کرده و از سوی دیگر ورود میلیونی هر ساله جوانان تحصیل کرده به بازار کار دولت چه برنامه ای را باید در پیش بگیرد تا بر این معضل فایق بیاید؟

البته نباید فراموش کرد که از تبعات اولیه بیکاری در کشور افزایش آسیب‌های اجتماعی، بزهکاری و طلاق است که در وهله اول دولتها را زیر سوال می برد چرا که طبق ماده ۲۹ قانون اساسی ایجاد شغل از وظایف دولتهاست.

حالا دولت عنوان کرده که برای حل معضل بیکاری در سال جاری از طریق بازخرید و بازنشستگی ۳۵ هزار نفر را استخدام می کند، همچنین با حمایت از ۱۵۰ هزار واحد اقتصادی با بیکاری مبارزه خواهد کرد اما این اقدامات پاسخگوی سیل میلیونی بیکاران است؟

واقعیت این است که دولت در سه سال گذشته موفقیتی در ایجاد اشتغال و مبارزه با بیکاری نداشته است چرا که دولت از ساز و کار درست ایجاد اشتغال که همان حمایت از بخش خصوصی است وارد عمل نمی شود، زمانی شغل ایجاد می شود که فعالیت بنگاه های خصوصی و تعاونی در کشور رشد کند.

تا زمانی که دولت به روشهای سنتی تکیه کرده و برنامه ریزی و راهکار جدی برای ایجاد اشتغال نداشته باشد انتقادها از میزان بیکاری در کشور راه به جایی نمی برد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.