تولیدکنندگان تهران هنوز به وضعیت بدتر از ۹۲ نرسیده‌اند ۱۸ خرداد, ۱۳۹۵

رئیس خانه صنعت و معدن استان تهران با بیان این که بانک‌ها امروز نمی‌توانند نقش موثری را در رفع رکود موجود ایفا کنند، گفت: مشکل امروز بخش تولید مشکلات داخلی کشور است.

اقتصادپرس: محمدرضا مرتضوی با اشاره به اینکه کل واحدهای تولیدی کشور دچار مشکلات متعددی هستند، اظهار داشت: قدرت خرید مردم از دهه ۹۰ کاهش پیدا کرده است. البته سرعت کاهش قدرت خرید مردم ممکن است در برخی از مقاطع کم شده باشد اما به صورت واقعی امروز مردم قدرت خرید ندارند و همین موضوع باعث می‌شود تا رکود در سطح جامعه افزایش پیدا کند.

وی با بیان این که بانک‌های ایرانی نیز امروز بیشتر مبادلات پولی انجام داده و تمایلی به مبادلات اعتباری ندارند، گفت: محدودیت‌های مالی و عدم توفیق سیستم بانکی در جمع‌آوری معوقات که عمده آن متعلق به دولت، شرکت‌های دولتی و شرکت‌های غیر دولتی است، باعث شده تا امکان اعتبار دهی بانک‌ها کاهش پیدا کند.

رئیس خانه صنعت و تجارت استان تهران، افزود: این مشکلات باعث می‌شود تا ماهیت و ایده تأسیس بانک که اهداف متعددی را برای خود تعریف کرده بود دچار اختلال شود این موضوع یک نقص بزرگ است که ما نمی‌توانیم خطوط اعتباری بلند مدت و کوتاه مدت را در سیستم بانکی اجرایی کنیم.

مرتضوی با بیان این که بانک‌ها امروز نمی‌توانند نقش موثری را در رفع رکود موجود در جامعه ایفا نمایند، تصریح کرد: سرمایه گذار خارجی وقتی با مشکلات متعدد بازار ایران روبرو می‌شود به طور حتم تمایلی به سرمایه‌گذاری در این بازار بی‌ثبات را نخواهد داشت. البته امروز آنها به دنبال شناسایی فرصت‌ها در بازار ایران هستند.

وی با اشاره به این که فساد دستگاه اداری به همراه نفوذ دولت در بخش‌های مختلف باعث می‌شود تا رغبتی میان سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در بازار ایران وجود نداشته باشد، اظهار داشت: متأسفانه سیستم اداری ایران بسیار تحت تأثیر فساد است همین امر باعث می‌شود تا نگرانی نسبت به بازار ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم آید. به اعتقاد من تا زمانی که شاخص فساد اداری ایران مطلوب نباشد سرمایه‌گذاری حاضر به ریسک پذیری بازار ایران نخواهد شد.

*مشکل امروز بخش تولید مشکلات داخلی کشور است/کسی حاضر به سرمایه گذاری در تولید نیست

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت تهران در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر این که مشکل امروز تولید قبل از موضوعاتی خارجی بیشتر مسائل داخلی است، گفت: مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های خود تاکید کرده‌اند که بیایید اختلافات سیاسی را کنار گذاشته و به بهبود وضعیت اقتصادی کشور بپردازید اما متاسفانه هنوز اختلافات سیاسی در بخش‌های مختلف حاکم بوده و همین موضوع روند بهبود اقتصاد کشور را کند می‌کند.

وی با اعلام این که آمار قاچاق کالا به کشور نگران کننده است، گفت: به طور حتم در این بازار تولید کننده‌ای دیگر تمایلی به سرمایه‌گذاری ندارد برای من سوال است وقتی که امارات با ما دشمنی می‌کند چرا ما باید کالا از آنجا وارد کشور کنیم؟

مرتضوی در خصوص وضعیت واحدهای تولیدی استان تهران نیز گفت: واحدهای تولیدی استان تهران هنوز به وضعیت بدتر از سال ۹۲ نرسیده‌اند ولی متاسفانه امروز بیش از ۴۰ درصد ظرفیت واحدهای تولیدی این استان خالی و بلااستفاده است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت تهران با اعلام این که امروز ۷۰۰ واحد تولیدی استان متقاضی دریافت تسهیلات دولت برای بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند اظهار داشت:  استان تهران حداقل سهم ۲۵ تا ۲۷ درصدی را در تولید کشور به خود اختصاص داده است. فعلا قول‌هایی از سوی مسئولین برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی بیان شده است که امیدواریم اجرایی گردد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *