سازمان جهانی بهداشت دام مهار تب برفکی در ایران را تایید کرد ۱۸ خرداد, ۱۳۹۵

سازمان جهانی بهداشت دام با ارائه گزارشی مهار بیماری تب برفکی در ایران را تأیید کرد و این امر باعث شد ممنوعیت صادرت لبنیات ایران به عراق برداشته شود.

اقتصادپرس: سازمان جهانی بهداشت دام ۱۱ خردادماه گزارشی را در مورد مهار شدن بیماری تب برفکی در ایران منتشر کرد که رئیس سازمان دامپزشکی عراق نیز با استناد به آن ممنوعیت صادرات لبنیات ایران به عراق را لغو کرد.

با توجه بااینکه بخش عمده لبنیات صادراتی ایران به  کشور عراق است،  ممنوعیت واردات لبنیات از ایران باعث کاهش صادرت لبنیات ایران شده بود. سازمان دامپزشکی عراق نیز به‌تازگی نامه رفع ممنوعیت واردات لبنیات از ایران را به سازمان‌های ذی‌ربط و مرزهای عراق ابلاغ کرده است.

بنابراین گزارش، صادرات لبنیات ایران به عراق به دلیل نگرانی از شیوع بیماری تب برفکی از ۶ خرداد سال جاری ممنوع شده بود و مسئولان عراقی رفع این ممنوعیت را منوط به تأیید گزارش مهار بیماری تب برفکی از سوی سازمان جهانی بهداشت دام کرده بودند اما منابع داخلی دلیل کاهش صادرات ایران را رقابت در بازارهای جهانی و ارائه یارانه صادراتی توسط رقبای ایران می‌دانستند.

این امر باعث شد که دولت ایران برای خارج کردن صنایع از رکود، یارانه تشویقی ۲۰۰ میلیارد تومانی به صادرات این محصول اختصاص دهد تا در نهایت شرایط جذب شیر خام دامداران نیز  که در ماه های گذشته به شدت کند شده بود فراهم شود.

متن زیر برگرفته سایت سازمان جهانی بهداشت دام و  ارائه گزارش ایران به این سازمان، توسط مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی ایران و تائید گزارش وی توسط این سازمان است.

 

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *