بنادر پیشرفته‌ای در مرزهای دریایی نداریم ۱۸ خرداد, ۱۳۹۵

فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی ارتش با تمام توان خود ، به منظور توسعه مدنیت در سواحل مکران، به میدان آمده و در همین راستا سال گذشته دانش‌آموزان این خطه را به مناسبت روز دانش‌آموز با لباس محلی به دیدار رهبری اعزام کردیم.

اقتصادپرس: امیر دریادار حسین آزاد با اشاره به ماموریت‌های نیروی دریایی ارتش در توسعه سواحل مکران اظهار داشت: باتوجه دیدگاه کلی در جهان، هزینه انسان بر روی دریا چندین برابر  خشکی است و همه راهبرد نویس‌های نظامی، اقتصادی و اجتماعی بر این اصل مهر تائید می‌زنند.

وی بیان داشت: وقتی مرزها از تراکم جمعیت برخوردارند حفظ و ارتباط بین انسان‌های مرزنشین با کشورهای همجوار به گونه‌ای رقم می‌خورد که موجب ارتقاء شاخص امنیتی مرزها می‌شود.

فرمانده منطقه یکم امامت نیروی راهبردی دریایی ارتش افزود: در راستای ایجاد و رشد زیرساخت‌ها، توسعه مدنیت هر چه به مرزهای کشور نزدیکتر باشد، امنیت وسیع‌تر، مستقل‌تر و پایدارتر است.

یاد آور شد: با جستجو در صفحه مجازی پیرامون شهرها و بنادر پیشرفته و پرتردد دنیا در می‌یابیم که چندین شهر بندری و ساحلی و چندین شهر غیر ساحلی‌اند، بنابراین با رصد آمار و ارقام  نتیجه می‌گیریم، توسعه و آبادانی شهرهای ساحلی در رشد و توسعه شاخص‌های ممالک به ویژه مملکت‌هایی که در حوزه دریا هستند، بسیار اثرگذار است.

دریادار آزاد بیان داشت: اگر امروز شاخص‌های توسعه متناسب با بهره‌مندی از دریا نیست به این دلیل است که استکبار و استعمار نخواسته تا ما در منطقه، از منافع آنان استفاده کنیم و مدنیت ما یک مدنیت ساحلی باشد بلکه خواستند مدنیت ما، یک مدنیت بری باشد نه بحری، چرا که مدنیت بحری هم پایدارتر بوده و هم منافع بیشتری دارد در حالی که مدنیت بری توسعه و منافع پایدار ندارد.

فرمانده منطقه یکم نیرو دریایی ارتش با بیان اینکه توسعه مدنیت و سواحل مکران که از پسابندر گرفته تا سواحل مکران، از قبل مغفول واقع شده است، تصریح کرد: مقایسه و بررسی تراکم جمعیت در سواحل مکران با سواحل دیگر قابل استناد بوده به علاوه صادرات و واردات از مرزهای دریایی بیانگر این است که ما، بنادر پیشرفته‌ای در مرزهای دریایی نداریم.

دریادار آزاد ادامه داد: به فرموده مقام معظم رهبری سواحل مکران مغفول الامر واقع شده و نیروی دریایی وظیفه دارد به توسعه مدنیت این سواحل کمک کند و تمامی دستگاه‌ها نیز موظفند در این راستا نیروی دریایی ارتش  را به عنوان علمدار تحقق توسعه در این زمینه همراهی کنند.

وی در ادامه گفت: نیروی دریایی ارتش با تمام توان خود ، به منظور توسعه مدنیت در سواحل مکران، به میدان آمده و در همین راستا سال گذشته دانش‌آموزان این خطه را به مناسبت روز دانش‌آموز با لباس محلی به دیدار رهبری اعزام کردیم.

فرمانده منطقه یکم نیرو دریایی ارتش با اشاره به اقدامات گسترده و اساسی انجام شده در حوزه درمان و آموزش توسط نیروی دریایی از سواحل مکران تا پسابندر افزود: احداث مدرسه و مسجد در سیریک به همت نیروی دریایی و موسسه برکت نمونه، ارائه مشاوره‌های تحصیلی با حضور مجرب‌ترین اساتید دانشگاهی به دانش آموزان خطه سیریک تا پسابندر و پذیرفته شدن ۱۶ نفر به ورودی دانشگاه از اقدامات صورت گرفته دیگر در این منطقه است.

امیر دریادار آزاد با بیان اینکه مردم و مسئولان منطقه طی سنوات اخیر به رشد و ارتقای سطح آموزش پزشکی و خدمات بهداشتی معترفند بیان داشت:  اقدامات انجام شده در بخش‌های مختلف پزشکی، آموزشی و زیرساخت و توسعه قابل مقایسه با سه دهه گذشته نیست، فراهم شدن زیرساخت سبب تسهیل و تسریع در خدمات پزشکی و عمومی می شود.

وی در ادامه با اشاره به امنیت حاکم بر جاده های منطقه تاکید کرد: با اقدامات مناسب در حوزه راه سازی و امنیت جاده‌ای، اکثر استان‌ها برای تردد و ارائه خدمات عمومی اعم از  انتقال کالاهای مورد نیاز مردم نظیر میوه و تره‌بار و لبنیات به دلیل محرومیتی که در خطه سیستان و بلوچستان است را از طریق محورهای ارتباطی مکران تامین می‌کنند.

فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اشتغال‌زایی برای مردم بومی منطقه را یکی دیگر از این اقدامات دانست و گفت: در صورت ایجاد توسعه و زیرساخت، مردم جذب این مناطق می‌شود.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *