ترکیه سرمایه گذار یا سازنده نیروگاه؟! ۱۸ خرداد, ۱۳۹۵

علی رغم اینکه معاون وزیر نیرو از احداث بیش از ۵ هزار مگاوات نیروگاه در ایران توسط ترکیه خبرداده بخش خصوصی معتقد است که این قرارداد تنها با هدف جذب سرمایه صورت گرفته و بخش خصوصی پتانسیل کافی برای تولید نیروگاه دارد.

اقتصادپرس: بر اساس اعلام مقامات وزارت نیرو قرار است که یک شرکت ترکیه ای بیش از ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید در نقاط مختلف کشور با سرمایه صد در صد خارجی احداث کند اما این در حالی است که اعضای سندیکا تولیدکنندگان برق این امر را یک مساله عادی خوانده ومعتقدند که جذب سرمایه خارجی مترادف با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است و قرار نیست که نیروگاهی توسط بخش خصوصی خارجی در ایران احداث شود.

 

خوش گفتار عضو سندیکای تولیدکنندگان برق ضمن انتقاد از توانمندی های شرکت یونیت گفت: این شرکت سابقه فعالیت چندانی در دنیا ندارد و باید در ابتدا دیده شود که چه میزان این شرکت توانمند است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از شرکت ها با بخش خارجی در ارتباط هستند اظهار کرد: بخش داخلی تنها نیازمند جذب سرمایه از کشور های خارجی است و در زمینه ساخت نیروگاه به طور کامل خودکفایی دارد.

 

شرکت “یونیت اینترنشنال” اعلام کرد با وزارت نیروی ایران برای ساخت هفت نیروگاه سیکل ترکیبی گازسوز قراردادی به ارزش ۴٫۲ میلیارد دلار امضا کرده است.

 

این نیروگاه‌ها در هفت منطقه جداگانه ایران ساخته خواهند شد و مجموعا ظرفیت تولید بیش از شش هزار مگاوات نیرو دارند.

 

“یونیت اینترنشنال” متعلق به یونال آیسال، رییس سابق باشگاه فوتبال معروف گالاتاسرای است، آیسال گفته است زمانی که این نیروگاهها تکمیل شوند، ۱۰ درصد از نیازهای نیروی ایران را تامین خواهند کرد. ساخت این نیروگاه ها قرار است در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ آغاز شود.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *