هر روز به بدهی‌های صنعت برق افزوده می‌شود ۱۷ خرداد, ۱۳۹۵

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه قیمت‌های تکلیفی برق، چالش‌های جدی را برای صنعت برق و توسعه ظرفیت‌های آینده ایجاد کرده است، گفت: اصلاح قیمت‌های برق برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی یک ضرورت است.

اقتصادپرس: هوشنگ فلاحتیان با تاکید بر اینکه قیمت‌های تکلیفی برق، چالش‌های جدی را برای صنعت برق و توسعه ظرفیت‌های آینده ایجاد کرده است،گفت: تعرفه‌های برق مصرفی در تمام کشور حدود ۵۰ درصد از قیمت تمام شده برق را بدون احتساب سوخت مصرفی در نیروگاه‌ها حاصل می‌کند،یعنی به ازای هر کیلووات ساعت برقی که در اختیار مشترکین قرار می‌گیرد با لحاظ سوخت مجانی نیروگاه‌ها در زمان حاضر، صنعت برق کشور مبلغ ۵۰۰ ریال متضرر می‌شود و هر روزه به بدهی‌های صنعت برق کشور به تولید کنندگان و عوامل توزیع و انتقال و پیمانکاران و تولیدکنندگان تجهیزات صنعت برق افزوده می‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد:برای رسیدن به رشد اقتصادی مورد نظر در برنامه پنجساله ششم لازم است سالانه حداقل ۵ هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده برق کشور اضافه شود و از آنجا که در نظر است این ظرفیت عمدتاً توسط بخش خصوصی داخلی و خارجی تأمین شود، بنابراین اصلاح قیمت‌های برق برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

فلاحتیان تاکید کرد: عدم توازن منابع و مصارف صنعت برق به دلیل قیمت­‌گذاری نامناسب برق و به تبع آن، انباشته شدن بدهی­‌ها به نیروگاه­‌های خصوصی، پیمانکاران، سازندگان و بانک­‌ها و کاهش شدید منابع لازم جهت سرمایه‌­گذار‌‌‌‌ی­‌های جدید خصوصاً از طریق مشارکت بخش غیردولتی موجب شده تا بازده نیروگاه‌­ها پایین بیاید و تلفات در شبکه توزیع برق بالا برود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سئوال که آیا تعمیرات نیروگاه‌ها به پایان رسیده و آماده تامین برق در فصل تابستان هستند، گفت: از مهرماه سال ۹۴ عملیات تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها و آماده کردن شبکه برق کشور آغاز شده و به‌رغم تمامی مشکلات مالی تمامی نیروگاه‌های بخش دولتی و خصوصی برای تامین برق در تابستان اورهال شدند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا تعرفه های برق در سال جاری و یا با نزدیک شدن به پیک مصرف برق افزایش می یابد گفت:قیمت برق تغییری نکرده است و وزارت نیرو نیز مجوزی در این خصوص ندارد.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *