ضرورت رفع موانع اقتصادی در جهت تحقق شعار سال ۱۷ خرداد, ۱۳۹۵

کارشناسان اقتصادی معتقدند برای رهایی از اقتصاد بیمار باید موانع را در بخش های مختلف شناسایی کرده و زمینه را برای تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل هموار ساخت.

روح الله حمیدیان کارشناس اقتصادی در خصوص اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گفت: اهمیت دادن به تولید داخلی از طریق ایجاد بازار مصرف مناسب و حمایت مالی با سود بانکی پایین مهم ترین ابزار توسعه اقتصاد است و بستر را برای تحقق شعار سال فراهم می نماید.
وی تصریح کرد: همچنین بستن مبادی قاچاق و حمایت از طریق تعرفه گمرک باید بصورت کاملا یکسان و منسجم پیش رود تا شرایط برای ایجاد فضای رقابتی سالم فراهم شود.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: برنامه ها و فعالیت هایی که دستگاههای مختلف دارند ، نباید بلندپروازانه باشد و  می بایست به گونه ای طراحی شود که بتوان طی سالهای آینده، اجرای برنامه ها را ادامه داد.
حمیدیان گفت: همچنین بودجه، صرفا نباید برای پروژه های عمرانی تخصیص یابد چراکه این امر باعث شده در چند سال اخیر افراط و تفریط در تخصیص بودجه رخ دهد.
وی خاطرنشان ساخت:متاسفانه اقتصاد کشور در حال حاضر به یک بیماری دچارشده است و دولت باید سعی کند تمام پروژه ها را با برنامه ریزی اصولی به اتمام برساند.
توجه به تولید داخلی در جهت تحقق شعار سال
در ادامه مسعود صوفی کارشناس اقتصادی گفت: در راستای رسیدن به اقتصاد مقاومتی علاوه بر حمایت از تولید داخلی باید جلوی واردات گرفته شود و این دو اصل  بایستی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: بهتر است به صورت منطقی به اقتصاد مقاومتی پرداخته شود و تمام قوانین ازجمله، ورود و خروج کالا، صادرات و مسائل حوزه بازرگانی مورد ارزیابی بیشتری قرار گیرد.
این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی فقط مختص واردات و صادرات نیست چرا که حمایت از تولید داخل و مبارزه با فساد نیز باید در دستور کار قرار گیرد.
صوفی در ادامه گفت:در این راستا اختصاص بودجه به سازمان هایی که از نظر بهره وری بالا هستند به مدیریت هزینه ها و پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی کمک می کند.
تولید داخل ،شرط اول در توسعه اقتصاد
در ادامه فرشید سیم بر کارشناس اقتصادی گفت: شرط اول در توسعه اقتصاد، تولید است و اگر حجم تولید داخل افزایش یابد علاوه برتامین نیاز کشور ، بستر برای رشد صادرات نیز فراهم می شود.
وی ادامه داد: درهر صورت باید قادر باشیم که مواد اولیه یا کالاهایی که نیمه ساخته شده و همچنین ماشین آلات مورد نیاز را از خارج تامین نماییم.
برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی باید موانع را رفع کنیم
رضا مقدس با اشاره به شعار امسال افزود:برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی ابتدا باید وابستگی هایی که احتمالا به خارج از کشور وجود دارد با ابتکار و خلاقیت و حرکتی جهادی، برطرف شود.
این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: در این راستا می بایست بخش های تخصصی اقتصادی، بصورت فنی، موانع را شناسایی کرده و درهر بخشی از صنعت، فعالان بخش خصوصی می توانند راهکارهای خود را ارائه دهند.
مقدس در ادامه یادآورشد: باتوجه به اینکه در سال های گذشته شعار های مختلفی درحوزه سیاسی، اقتصادی و .. عنوان شده، ضروری است که روند اقدام به این شعارها در سال های بعدی هم در دستورکار مسئولین قرار گیرد و با تمام شدن سال، این موضوع به شعار ختم نشود.
این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: برای خارج شدن از اقتصاد بیمار، باید موانع را در هربخش شناسایی کرده و بتوان با یک حرکت جمعی و با همکاری دولت و ملت مشکلات را حل کنیم.
منبع: باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *