افزایش قیمت برنج ایرانی دست پخت چه کسی است؟ ۱۷ خرداد, ۱۳۹۵

بازار برنج ایرانی طی چند ماه گذشته فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرده و در روزهای باقی مانده به آغاز ماه رمضان نیز از این افزایش قیمت بی نصیب نمانده است در این میان فروشندگان این محصول سرنخ ماجرا را دست دلالان می دانند.

با شروع ماه مبارک رمضان مصرف برخی اقلام و کالاهای اساسی افزایش می یابد و به عبارتی یک رونق موقتی در بازار ایجاد می شود.
براین اساس بازار برنج که طی چند ماه گذشته فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرده در روزهای باقی مانده به آغاز ماه رمضان نیز از این افزایش قیمت بی نصیب نمانده ،هر چند که این گرانی بی رویه نارضایتی های فراوانی را به همراه دارد.
هر کیلو برنج شیرودی ۹ هزار و ۵۰۰ تومان،ندا ۹ هزار تومان، فجر ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان، طارم محلی و هاشمی ۱۱ هزار و ۵۰۰ الی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، دودی محلی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان، نیمدانه ۷ هزار تومان در بازار به فروش می رسد.
در این راستا برخی فروشندگان اظهاراتی مبنی بر افزایش ۲۲ الی ۲۳ درصدی قیمت برنج طی ۵ ماه گذشته را دارند.
از این رو قاسمعلی حسنی عضو اتحادیه مواد غذایی اظهار داشت: در حال حاضر قیمت برنج در مقاسیه با سطح جهانی بالا نیست .
وی با بیان اینکه روند افزایش قیمت برنج از ۲۰ روز گذشته تا کنون متوقف شده، گفت: با نزیک شدن به فصل برداشت، روند رشد قیمت متوقف شده و از طرفی می توان گفت که با ورود محصول نو شاهد افت قیمت  نیز خواهیم بود.
حسنی ادامه داد: از دو ماه گذشته تا کنون به طور متوسط حدود ۱۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده ایم.
وی با اشاره به تفاوت عمده فروشی و خرده فروشی بیان کرد: تفاوت قیمت میان خرده فروشی و عمده فروشی ۱۲ درصد است و تجاوز از این رقم تخلف محسوب می شود که لازم است دستگاه های نظارتی دراین ایام از سودجویی برخی فروشندگان جلوگیری به عمل آورند.
حسنی در ادامه یادآور شد: با توجه به ذخایر موجود برنج در انبارها، مشکلی در تامین این محصول برای ماه مبارک رمضان نداریم.
عضو اتحادیه مواد غذایی با اشاره به قیمت انواع برنج بیان کرد: هر کیلو برنج شیرودی ۸ الی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، ندا ۸ هزار تومان، فجر ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، طارم محلی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان، نیمدانه ۵ هزار تومان در عمده فروشی های سطح شهر به فروش می رسد.
منبع:  باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *