چرا ترکیه در ایران نیروگاه می‌سازد اما بخش خصوصی داخلی نه؟ ۱۷ خرداد, ۱۳۹۵

چندی پیش معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اعلام کرد که قرار است ترکیه ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه در ایران احداث کند که بخش خصوصی دلیل این مساله را وجود بدهی‌های وزارت نیرو و عدم تمایل بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری دانست.

اقتصادپرس: محمدعلی وحدتی، نایب رییس سندیکای تولید‌کنندگان برق، با بیان این‌که امکان سرمایه‌گذاری و احداث نیروگاه توسط بخش خصوصی داخلی وجود دارد، گفت: بخش خصوصی داخلی می‌تواند نیروگاه‌هایی که دولت به مزایده گذاشته را خریداری کند، چرا که در حال حاضر ۵۰ درصد برق کشور توسط بخش خصوصی داخلی تولید می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به این آمار می‌توان گفت که این امکان وجود دارد که بخش خصوصی باز هم در این عرصه سرمایه‌گذاری کند، اما مشکل اصلی که در این راستا وجود دارد و بخش خصوصی را به شدت تحت فشار قرار داده عدم اجرای تعهدات توسط دولت است.

نایب رییس سندیکای شرکت تولید‌کنندگان برق با بیان این‌که در حال حاضر بخش خصوصی قادر نیست پول خود را به موقع از دولت دریافت کند، ادامه داد: این در حالی است که قانون رفع موانع تولید به منظور ایجاد تهاتر طلب و بدهی بخش خصوصی بیش از یکسال است که اجرایی شده، اما هنوز شرکت‌های تولید‌کننده برق موفق به استفاده از این بند نشده‌اند.

وحدتی ضمن انتقاد از دولت به دلیل عمل نکردن به تعهدات خود گفت: این در حالی است که هنگام سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در ایران تضمین‌های مناسبی به آنها داده می‌شود و همین مساله موجب ایجاد تبعیض بین بخش خصوصی داخلی و بخش خصوصی خارجی شده است.

وی در خصوص آخرین قرار‌داد وزارت نیرو با یک شرکت ترکیه‌ای اظهار کرد: بنده اطلاعی از کم و کیفی این قرار‌داد ندارم، اما نسبت به این قضیه اطمینان دارم که بخش خصوصی توانایی‌های زیادی در تولید برق دارد.

نایب رییس سندیکای شرکت تولید‌کنندگان برق تصریح کرد: با توجه به شرایط ایجاد شده لازم است که وزارت نیرو حمایت بیشتری از سرمایه‌گذاران داخلی داشته باشند.

وحدتی ادامه داد: وزارت نیرو برای دریافت طلب خود اقدام به هرکاری می‌کنند، به‌طوری که اگر زمان پرداخت طلب وزارت نیرو تاخیر پیدا کند بخش خصوصی باید ۲۳ درصد سود بابت این تاخیر بپردازد، اما وزارت نیرو خود را مکلف به بدهی‌های بخش خصوصی نمی‌داند.

وی در پاسخ به این سئوال که “اگر سرمایه از کشور ترکیه آورده شود بخش داخلی توان ساخت نیروگاه را دارد؟”، گفت: در حال حاضر برای ۹۰ درصد ساخت نیروگاه‌ها خودکفا شده‌ایم و می‌توان گفت که اگر وزارت نیرو تجدید‌نظری درباره‌ی همکاری خود با بخش خصوصی داخلی داشته باشد قطعا وضعیت بهتر خواهد شد.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *