سازمانهای نظارتی به موضوع واردات واگن دست دوم ورود کنند ۱۷ خرداد, ۱۳۹۵

یک مقام مسئول در بخش حمل‌ونقل با اعلام اینکه کل کارخانه زیمنس آلمان به اندازه سه سوله واگن‌سازی پارس ایران نیست و آنها امکانات هیچکدام از واگن‌سازان داخلی‌ها را ندارند،گفت: سازمانهای نظارتی به موضوع واردات واگن دست دوم ورود کنند.

اقتصادپرس: این مقام مسئول در بخش حمل‌ونقل در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود توانمندی‌های داخلی، شرکتهای بهره‌بردار شبکه ریلی اقدام به واردات واگنهای دست دوم می‌کنند، اظهار کرد: رویه واردات واگن دست‌دوم به این صورت است که شرکت حمل‌ونقلی تقاضای واردات را به معاونت ناوگان راه‌آهن می‌دهد، این تقاضا بر اساس استانداردهای داخلی و UIC به تایید می‌رسد و واردات آن بلامانع اعلام می شود.

وی تصریح کرد: در مرحله بعد موضوع واردات واگن نو یا دست‌دوم در کمیسیون ماده ۲ وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شده و باید اکثریت اعضای این کمیسیون به آن رای مثبت دهند.

وی با بیان این‌که طی ماه‌های اخیر بحث واردات واگن دست‌دوم شدت گرفته است، افزود: در حالی که ظرفیت کارخانه‌های داخلی تقریبا خالی است، اما شرکتهای حمل‌ونقلی با توجیه ارزان‌ بودن اقدام به واردات واگنهای دست دوم می‌کنند.

این مقام مسئول در بخش حمل‌ونقل در ادامه با اشاره به این‌که توجیه ارزان بودن واگنهای دست دوم کاملا غلط است، گفت: چرا شرکتهای داخلی به جای واردات واگن دست دوم و مستعمل خارجی، از واگن‌سازان داخلی نیازهای خود را تامین نمی‌کنند؟ ورود واگن دست دوم در گذشته تجریه ناکامی بود و هیچ ثمره‌ای جز کاهش تولیدات داخلی برای کشور به همراه نداشت.

وی با انتقاد از بازسازی واگنهای دست‌دوم پس از ورود به کشور، اظهار کرد: هر واگن دست دوم ۷۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

وی با تاکید بر این‌که صدور مجوز واردات واگن دست دوم ربطی به دولت قبل ندارد، یادآور شد: به فرض این‌که این‌گونه باشد،‌دولت یازدهم بسیاری از مجوزها و مصوبات دولت قبل را ابطال کرد،‌ این مجوز را نیز در راستای حمایت از تولید داخل لغو می‌کرد.

این مقام مسئول در بخش حمل‌ونقل در ادامه با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی و ضرورت توجه به تولید ملی،‌ تصریح کرد: گام اول در راستای اقتصاد مقاومتی این است که به تولید داخلی اهمیت دهیم.

وی با اشاره به ضرورت ورود سازمانهای نظارتی به موضوع واردات واگن دست دوم، ادامه داد: مشکل واگن‌سازان داخلی چیست که بهره‌برداران شبکه ریلی هیچ توجهی به آنها ندارند. کل کارخانه زیمنس آلمان به اندازه سه سوله واگن‌سازی پارس ایران نیست و آنها امکانات هیچکدام از واگن‌سازان داخلی‌ها را ندارند، اما با این حال شرکتهای حمل‌ونقل هیچ اعتقاد و باوری به تولید ملی ندارند.

منبع: تسنیمپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *