لزوم جذب سرمایه های سرگردان به صنایع کوچک و متوسط ۱۷ خرداد, ۱۳۹۵

به اذعان آمار ۹۰درصد صنعت کشور را واحدهای صنعتی کوچک و متوسط تشکیل داده است که در راستای ارتقای فناوری و برخورداری از تکنولوژی های روز دنیا با محدودیت‌های مالی مواجه اند.

اقتصادپرس: ادبیات اقتصاد مقاومتی حالا دیگر بیشتر از هر زمان دیگری در محافل اقتصادی کشور شنیده می شود؛ دولتی ها، بهارستان نشینان و کارشناسان مستقل هر یک با توجه به تخصص خود مواردی را برای اجرای بهتر اقتصاد مقاومتی عنوان می کنند. در این میان آنچه که از موارد تاثیرگذار و مغفول مانده در اقتصاد مقاومتی به نظر می آیند عنایت ویژه به بنگاههای کوچک و متوسط است.

در تعریف صنایع کوچک آمده است؛ صنایع کوچک به صنایع دارای تا ۴۹ نفر نیروی کار، صنایع متوسط به صنایعی با نیروی کار بین ۵۰ تا ۹۹ نفر و صنایع بزرگ هم به صنایعی دارای افزون بر ۱۰۰ نیروی کار گفته می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد که از مجموع صنایع کشور، ۷۹هزار و ۱۳۸ واحد صنعتی کوچک و ۷ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی متوسط و بزرگ هستند.

همچنین از میان ۳۷هزار و ۱۲۰ واحد مستقر در شهرک‌های صنعتی کشور، ۳۴ هزار و ۵۳۸ واحد صنعتی کوچک هستند.

۷هزار واحد صنعتی تعطیل در شهرک‌های صنعتی نیز وجود دارد که در دسته صنایع کوچک و متوسط قرار می‌گیرد.

به اذعان آمار ، ۹۰درصد صنعت کشور را واحدهای صنعتی کوچک و متوسط تشکیل داده است که در راستای ارتقای فناوری و برخورداری از تکنولوژی های روز دنیا با محدودیت‌های مالی مواجه اند.

حال چنانچه که بتوان سرمایه‌های سرگردان را جذب بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط کرد نه تنها به ارزآوری می‌رسیم بلکه از ورود سرمایه‌ها در امور دلالی و واسطه‌گری نیز جلوگیری می شود.

این در حالی است که در شرایط کنونی اقتصادی کشور، بسیاری از بنگاه‌های کوچک تعطیل هستند، و با توجه به سابقه ای که داشته اند با اندک سرمایه ای توان احیا و ادامه کار را دارند به همین جهت دولت باید در یک اقدام سازماندهی شده تمام شرکت‌هایی را که دچار مشکل هستند شناسایی کرده و از آنها در جهت شروع به تولید و ایجاد اشتغال حمایت کند.

برای حمایت از بنگاههای کوچک و متوسط در گام نخست باید با حمایت از بنگاه میزان تولید را به ظرفیت سابق رساند و در گام بعدی سرمایه در گردش و نقدینگی بنگاههای فعال را تامین کرد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *