تشدید نظارت بهداشتی دامپزشکی در رمضان ۱۶ خرداد, ۱۳۹۵

رئیس اداره دامپزشکی استان تهران با بیان اینکه مشکلی از نظر شیوع بیماری تب برفکی در این استان نداریم، از اجرای طرح تشدید نظارت‌های بهداشتی بر مراکز تولید تا عرضه فرآورده‌های خام دامی خبر داد.

اقتصادپرس: علی‌اصغر برائی‌نژاد در نشست خبری در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر آخرین وضعیت بیماری تب برفکی در استان تهران، اظهار داشت: با توجه به اینکه در سال ۹۴ در زمینه تأمین واکسن دچار مشکلاتی شدیم، اولویت ما بر آموزش دامداران قرار گرفت، چرا که انجام واکسیناسیون نیز به طور صد درصد از بروز و شیوع بیماری جلوگیری نمی‌کند و این کار به آموزش نیازمند است.

وی با بیان اینکه در این زمینه توانستیم ارتباط خوبی با دامداران برقرار کنیم، افزود: همین عامل باعث شد ما بتوانیم از شیوع این بیماری در حد قابل توجهی جلوگیری کنیم.

رئیس اداره کل دامپزشکی استان تهران با اشاره به اینکه میزان واکسنی که در اختیار این اداره کل برای پوشش بیماری تب برفکی قرار گرفت، مناسب بود، گفت: در سال ۹۴ و ابتدای سال ۹۵ شیوع تب برفکی و سایر بیماری‌های دامی در استان تهران نسبت به سطح کشور بسیار کمتر بود، ضمن اینکه در این مدت حدود ۱۳۳ رأس تلفات بره، بزغاله و گوساله بر اثر دو بیماری تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان ما اتفاق افتاد در حالی که کل جمعیت دامی استان چیزی حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار رأس است.

برائی‌نژاد با بیان اینکه تلفات ۱۳۳ رأس دام در واحدهای سنتی و روستایی استان اتفاق افتاده است، گفت: در واحدهای صنعتی ما موردی در این زمینه نداشته‌ایم.

وی همچنین با اشاره به اینکه فاز اول واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی در سال ۹۵ از ۲۰ اردیبهشت ماه آغاز شده است، ادامه داد: تاکنون بیش از ۷۰ درصد گله‌های دام سبک و سنگین را واکسینه کرده‌ایم و این واکسیناسیون تا پایان خرداد ماه ادامه دارد.

رئیس اداره کل دامپزشکی استان تهران با بیان اینکه بخشی از واکسن تب برفکی مورد استفاده برای جمعیت گاو، وارداتی بوده است، گفت: واکسن مورد استفاده برای دام سبک تولید مؤسسه سرم‌سازی رازی است.

به گفته این مقام مسئول، هزینه واکسیناسیون و واکسن دام سبک، رایگان است اما در دام سنگین فقط واکسیناسیون به شکل رایگان انجام می‌گیرد و هزینه واکسن را باید خود دامدار بپردازد که این هزینه بین ۲۲۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان برای هر دز واکسن است.

برائی‌نژاد از اجرای طرح تشدید نظارت بهداشتی بر واحدهای تولید، بسته‌بندی و عرضه فرآورده‌های خام دامی به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان خبر داد و اظهار داشت: این طرح از ۱۵ تا ۲۰ خرداد ماه به مدت پنج روز اجرا خواهد شد، ضمن اینکه گشت‌های نظارت بهداشتی با ظرفیت‌ ۶۰ اکیپ در دو شیفت صبح و شب از مراکز کشتارگاه، بسته‌بندی، سردخانه‌ها، ناوگان حمل و نقل و مرکز عرضه فرآورده‌های خام دامی بازدید و نمونه‌برداری خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در ایام ماه مبارک رمضان نیز اکیپ‌های نظارتی به کار خود به روال معمول ادامه خواهند داد، گفت: در صورتی که محموله‌ها مشکل بهداشتی داشته و نیاز به برخورد قضایی با آنها باشد، ما با مراجع قضایی در این زمینه هماهنگ هستیم و اقدام‌های لازم را انجام خواهیم داد.

رئیس اداره کل دامپزشکی استان تهران با بیان اینکه سال گذشته بالغ بر ۷۰۰ تن محموله غیرقابل مصرف در استان تهران شناسایی و معدوم شد، افزود: از این میزان نزدیک به ۱۰۰ تن آن در ماه مبارک رمضان ضبط و معدوم شد.

برائی‌نژاد، طرح اجرای پیش‌سرد کردن گوشت در کشتارگاه‌ها را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: سال گذشته مجهز شدن کشتارگاه‌ها به زنجیره پیش‌سرد الزامی شد و در این راستا گوشتی که آنجا تولید می‌شود باید ۲۴ ساعت در پیش‌سرد قرار گرفته و سپس وارد مراکز عرضه شود.

وی ادامه داد: انجام این کار سبب افزایش کیفیت گوشت شده و نظارت‌های دامپزشکی بر تولید و عرضه این محصولات نیز بیشتر و مناسب‌تر صورت می‌گیرد، ضمن اینکه در حال حاضر این زنجیره فعال است و تمام گوشت مرغ و گوشت قرمزی که وارد بازار می‌شود، از این زنجیره عبور کرده است.

رئیس اداره کل دامپزشکی استان تهران به مردم توصیه کرد خرید خود را از مراکزی انجام دهند که شرایط لازم برای عرضه بهداشتی محصولات خام دامی را دارد، همچنین مردم از خرید از دوره‌گردها و مراکز غیرمجاز جداً خودداری کنند و هنگام خریداری محصول، به بسته‌بندی، تاریخ تولید و انقضای آن توجه داشته باشند.

برائی‌نژاد تصریح کرد: توصیه ما به مصرف‌کنندگان این است که به اندازه نیازشان خرید کنند تا نگهداری مناسب محصولات امکان‌پذیر باشد.

این مقام مسئول، راه‌اندازی سامانه ۱۵۱۲ را مورد اشاره قرار داد و افزود: این سامانه از سال ۹۴ شروع به کار کرده و زیرساخت‌های آن در حال آماده شدن است. مردم هر سئوالی در حوزه دامپزشکی اعم از نظارت بهداشتی و … داشته باشند، می‌توانند با این سامانه تماس گرفته و شکایت‌ها و انتقادهای خود را نیز مطرح و همچنین دامداران، کارخانجات و سایر افرادی که در حیطه دامپزشکی دچار مشکل شده یا سئوالی داشته باشند، می‌توانند با این سامانه ارتباط برقرار کنند.

منبع: مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *