سیاست‌‌‌های اقتصادی دولت جواب نداد/اقتصادایران بلاتکلیف است ۱۶ خرداد, ۱۳۹۵

رئیس اتاق ایران با مرور کارنامه سه ساله دولت یازدهم، پشت پرده عدم مراوده بانک‌های داخلی با همتایان خارجی را تشریح کرد و گفت: سیاست‌های اقتصادی دولت وضعیت اقتصاد را بهبود نداد.

اقتصادپرس: محسن جلال پور در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران با انتقاد از عدم وجود سیاستی کاربردی برای توسعه اقتصادی ایران و خروج بنگاه ها از رکود، گفت: سه سال از عمر دولت می گذرد در حالی که طی همین دوران گام‌های خوبی در مسیر کنترل تورم و توسعه سیاست‌های خارجی مناسب برای توسعه اقتصاد کشور برداشته شده اما علیرغم این سیاست‌گذاری‌ها، امروز شرایط اقتصاد ایران خوب نیست و متاسفانه هر آنچه دولت انجام داده نتوانسته منجر به شکوفایی اقتصادی شود.

وی تصریح کرد: در این میان باید از مجلس نهم تشکر کرد که قوانین مناسبی را در حوزه تولید و اقتصاد ایران به تصویب رساند اما این قوانین هم نتوانست وضعیت اقتصاد ایران را بهبود بخشد، ضمن اینکه اتاق بازرگانی در دوره هشتم نیز علیرغم سعی در عبور از رکود و گره گشایی از فعالان اقتصادی کمک‌هایش افاقه نکرده است.

به گفته جلال پور، امروزه شرایط اقتصاد ایران خوب نیست و رکود بسیاری از بنگاه های تجاری کشور را در بر گرفته است که برخی از آنها با درصد بسیار پایین از ظرفیت خود مشغول به کار هستند.

وی گفت: شاخص من در این میان وضعیت بنگاه خودم است که متاسفانه علیرغم تمام تلاش‌های مجلس نهم، دولت یازدهم و اتاق بازرگانی هشتم نتوانسته بنگاه من را رونق بخشد.

وی اظهار داشت: امروز وضع بنگاه من نسبت به گذشته مناسبت تر نشده و به همین دلیل است که امروز باید به اقتصاد ایران نگاه جدی بیندازیم. واقعیت این است که اقتصاد ایران بیمار است و بیماری طولانی مدت از دهه های گذشته در اقتصاد ما جا گرفته است و در طول این دهه ها هر گاه مشکلات جدی اقتصاد ایران بروز کرده سیاست گذار، با مسکن مقطعی وارد میدان شده است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی خاطرنشان کرد: سیاست گذار همواره به یمن منابع مالی در اختیار خود و با تجویز مسکن‌هایی، این دوره های بحرانی را پشت سر گذاشته اما این بار همراه با رکود مشکلات دیگری دامان اقتصاد ایران را گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اگر منابعی در اختیار کشور بود که می توانست منجر به رونق و رشد اقتصادی شود، حتما تاکنون از سوی دولت تزریق شده بود و ما از آن بهره می بردیم و کمی وضعیت مان بهتر می شد اما اکنون این منابع در اختیار نیست و باید راهکارهایی را در نظر گرفت و مراحل درمان را در اقتصاد ایران آغاز کرد.

جلال پور ادامه داد: کارهای ریشه ای و اساسی باید برای جراحی اقتصاد ایران انجام شود که هزینه بر است اما سخت ترین دوره جراحی دوران شروع آن است که باید تصحیح مسیر غلط صورت گیرد و اقتصاد به مسیر درست خود برگردد، البته هزینه های فراوانی ممکن است به کشور تحمیل شود در حالی که نباید انتظار داشت در کوتاه مدت وضعیت بهبود یابد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: حتی با آغاز این جراحی شاید وضعیت بنگاه های اقتصادی، اشتغال و اوضاع کلان اقتصاد ایران بدتر از گذشته شود اما به هر حال این جراحی باید آغاز شود، این در شرایطی است که از همه چیز بدتر بلاتکلیفی امروز اقتصاد ایران و عدم تصمیم گیری صحیح است.

وی خاطرنشان کرد: امروز راه دیگری برای گذر از این دوران وجود ندارد و دولت یازدهم در سال پایانی کار خود باید تکلیف این سیاست‌ها را روشن کند، چرا که این امر در اختیار سیاست گذار است و نمی توان انتظار داشت با امروز و فردا کردن و به تعویق انداختن تصمیم گیری اوضاع بهبود یابد.

جلال پور گفت: انتظار بخش خصوصی ایران، اتخاذ یک سیاست و مشخص، ابلاغ و اجرایی شدن آن است که در پی آن تمام ظرفیت‌های کشور باید همراه شود و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز از هیچ مساعدتی دریغ نمی کند.

وی خاطرنشان کرد: حاصل یک سال فعالیت هیات رئیسه اتاق بزرگانی ایران نتوانسته گره ای از بنگاه ها و فعالیت های اقتصادی بگشاید و البته سیاست گذاری نیز  به تعویق افتاده که این یک پای داستان است ولی طرف دیگر فعالان اقتصادی هستند که متاسفانه بخش خصوصی هم به همان اقتصاد بیمار و سال‌هاست به مسکن موقتی عادت کرده است.

جلال پور گفت: حاصل ملاقات با ده‌ها هیات اقتصادی خارجی و رفت و آمدهای که به منظور معرفی بنگاه های ایرانی با طرف‌های خارجی خود صورت گرفته، نتوانسته است وضعیت را بهبود دهد و البته این برداشت را هم به دنبال داشته که بنگاه های ما آمادگی لازم برای بهره بردن از سرمایه و تکنولوژی های جدید را دارد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی ادامه داد: عمده بنگاه‌های اقتصاد ایران به فضای گلخانه ای خو گرفته اند که باید رقابتی شوند و در این میان، نهضت جدی به راه بیفتد که تولید با کیفت با قیمت رقابتی و به منظور ارائه به بازارهای جهانی انجام گیرد.

جلال پور ادامه داد: ساز و کارهای حضور بنگاه ها در بازارهای جهانی و علمی کردن آنها باید در کشور نهادینه شود و بنگاه ها بتوانند از ظرفیت‌های اقتصاد جهانی بهره گیرند، بنابراین باید از سیاست گذار انتظار سیاست گذاری درست و قاطع داشت و بنگاه ها نیز با آن همراه شوند.

وی اظهار داشت: اتاق‌های بازرگانی باید خود را با یک حرکت جدی همراه کنند، محل تولید فکر شوند و مطالبه گر این سیاست از دولت باشند، ضمن اینکه در کنار آن بهترین نظرات را ارائه دهند و ظرفیت‌های ارزشمند اتاق در این مسیر به کار گرفته شود.

جلال پور گفت: اتاق‌ها باید علمدار روز آمد کردن بوده و ایده و راه و روش نو و اقتصاد صحیح را به دولت ارائه دهند.

وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که بانک‌های ایرانی بر سر همکاری مشترک با بانک‌های خارجی دارند، گفت: بانک‌های داخلی مشکلات متعددی دارند که ظرفیت‌های لازم را برای کار مشترک با همتایان خارجی خود فراهم نکرده اند و به همین دلیل اکنون علیرغم خواست بانک‌های خارجی متاسفانه هنوز بانک های ایرانی الزامات و شرایط لازم را ندارند.

رئیس اتاق ایران افزود: باید بدانیم که در عرصه مهمی در اقتصاد ایران قرار گرفته ایم و دغدغه مقام معظم رهبری، اقتصاد کشور است که همواره در ابلاغیه ها و رهنمودهای خود به آن پرداخته اند، بنابراین باید دغدغه همه مسئولان نظام و مردم، گره گشایی از اقتصاد کشور باید و در این مسیر هر یک از ما به وظایف خود عمل کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سیاست گذار باید به یک سیاست واحد برسد و مقدمات اجرایی آن ر ا فراهم کند و بخش خصوصی باید خود را به شرایط تطبیق داده و بداند که دوران اقتصاد حمایتی و تجویز مسکن به پایان رسیده در حالی که هنوز این باور در سیاست گذاران ما به خوبی جای نیفتاده است.

منبع: مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *