خرمای تازه از قافله ماه رمضان عقب ماند ۱۶ خرداد, ۱۳۹۵

دبیر کل انجمن صنفی خرما گفت:تولید خرمای تازه به ماه رمضان امسال نمی رسد چرا که در سال جاری ماه رمضان زودتر از فصل برداشت آغاز شده است.

اقتصادپرس: علی اصغر موسوی دبیر کل انجمن صنفی خرم با اشاره به قیمت خرما در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: میزان مصرف سالانه خرما در کشور ۵۰۰ الی ۵۵۰ هزار تن بوده که ۵۰ درصد این میزان در ماه رمضان مصرف می شود.
وی با اشاره به قیمت خرما گفت: در حال حاضر هر کیلو خرما به قیمت ۹ الی ۱۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد و این درحالیست که درابتدای فصل هزار و ۵۰۰ الی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان از کشاورزان خریداری شده است.
گفتنی است که نرخ تضمینی خرید  خرما با نرخ واقعی خود فاصله چندانی دارد که این رقم برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد.
موسوی  با اشاره به اینکه قیمت ۶ هزار تومانی خرما  در این ماه منطقی است ، بیان کرد: افزایش چند برابری قیمت  خرما از ابتدای فصل اجهاف در حق مصرف کننده است چرا که در این میان واسطه گران با خرید خرما و ذخیره سازی آن در سردخانه ها به سود های هنگفتی دست می یابند.
دبیر کل انجمن صنفی خرما با اشاره به تولید خرما تازه افزود: تولید خرمای تازه به ماه رمضان امسال نمی رسد چرا که در سال جاری ماه رمضان زودتر از فصل برداشت آغاز شده است و تنها ممکن است خرمای تازه تا اواخر ماه در برخی نقاط برسد.
منبع: باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *