توسعه پرورش ماهی در قفس گامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی ۱۶ خرداد, ۱۳۹۵

مدیرعامل یکی از موسسات وزارت جهاد کشاورزی گفت: این موسسه در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار امسال برنامه توسعه آبزی پروری با محوریت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شیلات را دنبال می کند.

اقتصادپرس: یدالله شمایلی مدیرعامل یکی از موسسات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به نقاط ضعف و قوت توسعه پرورش ماهی در قفس اظهار داشت:این موسسه در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار امسال برنامه  توسعه آبزی پروری با محوریت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شیلات را دنبال می کند.
وی با اشاره به برنامه افق ۱۴۰۴ گفت: در نظر داریم طی این برنامه ۱۰ ساله  به تولید ۸۰ هزار تن انواع آبزیان ، ۶۰ هزارتن ماهی به روش پرورش در قفس ، هزار تن گوشت ماهیان خاویاری ، ۱۰۰ تن خاویار  و ۱۰ هزار تن میگو را با استفاده از آب دریای خزر، دریای عمان، خلیج فارس و آب پشت سدها جهت مصرف کشاورزی دست یابیم چرا که با توجه به شرایط اقلیمی موجود در شمال و جنوب این امر شدنی است.
شمایلی با اشاره به اینکه تولید یک میلیون تن ماهی در قفس با تولید گوشت قرمز برابری می کند،بیان کرد: با توجه به پتانسیل های بالای شمال و جنوب کشور ، تولید یک میلیون تن ماهی در قفس درآینده ای نزدیک با حداقل استفاده از آب دریا امکان پذیر است.
وی ادامه داد: تولید تجهیزات برای استفاده از پتانسیل های داخلی، ایجاد ذخیره تولید از ابتدا تا انتها، تولید قفس،بازاریابی،ایجاد اشتغال پایدار و توسعه صادرات غیر نفتی از جمله برنامه های سازمان شیلات به شمار می رود که امیدواریم اجرای این طرح در بخش تولید امنیت غذایی و ارزآوری را برای کشور در برداشته باشد.
شمایلی با اشاره به اقدامات موسسه در راستای توسعه پرورش در قفس افزود: برای این امر یک سازمان مدیریتی کوچک درون موسسه از طریق شرکت های تخصصی برای ساخت و تولید قفس ، یک شرکت برای نصب و یک شرکت برای مدیریت شناورهای دریایی ایجاد کردیم .
وی با اشاره به دیگر برنامه ها گفت: ساخت برخی تاسیسات، انبار، سردخانه و فضای اداری مورد نیاز از دیگر برنامه ها است ضمن اینکه می بایست از متخصین بخش خصوصی جهت پایداری تولید و رسیدن به مرز تولید یک میلیون تن انواع ابزیان دعوت به عمل آوریم.
منبع:  باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *