افت شاخص بورس در هفته ای که گذشت ۱۶ خرداد, ۱۳۹۵

برای بهبود شاخص ها در بازار سرمایه باید تولید افزایش پیدا کند و این امر محقق نمی شود مگر با افزایش سرمایه گذاری ها در این حوزه.

اقتصادپرس: بازار سرمایه این روزها یکی به نعل می زد و یکی به میخ و بیشتر از هر زمان دیگری در سردرگمی است؛ به اعتقاد تحلیلگران این بی انگیزی ریشه در کاهش قیمت نفت، کاهش نرخ سود بانکی و انتخابات مجلس دارد.

از تیر ماه سال گذشته که برجام به امضا رسید و امیدواری ها برای بهبود اوضاع بورس را رقم زد نفت روند کاهشی به خود گرفته و بر قیمت کلی کالاهای معدنی، پتروشیمی و فلزات تاثیر گذاشت و پس از آن بانک ها نرخ سود بانکی را کاهش داده و سپس انتخابات مجلس را از سر گذراندیم که هر سه آنها عاملی شد که بازار گیج شود و بین ورود سرمایه ها به بازار سرمایه و یا سرمایه گذاری در بازارهای غیر مولد رقابت ایجاد شود.

در هر صورت برای بهبود شاخص ها در بازار سرمایه باید تولید افزایش پیدا کند و این امر محقق نمی شود مگر با افزایش سرمایه گذاری ها در حوزه تولید.

البته این امیدواری وجود دارد که با کاهش نرخ تورم و افزایش میزان صادرات نفت و پتروشیمی به سمت خروج از رکود حرکت کرده و بازار سرمایه بازدهی مطلوبی از خود نشان داده و بتواند پولهای بلوکه شده در بانکها را جذب بورس کند.

به گفته کارشناسان چنانچه قرار باشد امسال بورس سبز پوش شود باید صنایع پر پتانسیلی به تالار شیشه ای ورود کنند و باید سرمایه گذاری های بیشتری برای تولید جذب شود تا ریسکها معقول شده و افراد حقیقی و حقوقی بیشتری از بازار سرمایه استقبال کنند.

به گزارش روابط عمومی بورس تهران، در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۵، شاخص کل با ۷۶۹ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۶۰۸۴ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۷۵۳ واحد کاهش به رقم ۵۳۲۲۲ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۴۰۶ واحد کاهش عدد ۱۶۶۴۸۲ واحد را تجربه کرد. به این ترتیب شاخص بازار اول با ۴۰ / ۱ درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۲۴ / ۰ درصد کاهش نسبت به دو هفته گذشته مواجه شدند.

در ۵ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۹۴۷۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل ۲ / ۱۲ درصد افزایش یافته است.

در ضمن تعداد ۴۵۴۱ میلیون سهم در ۳۵۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳ / ۲۴ درصد و ۲۰ درصد افزایش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کردند.

همچنین ارزش معاملات نرمال به ۹۴۷۸ میلیارد ریال رسید و حجم معاملات معاملات نرمال با ۴۵۴۱ میلیون سهم به ترتیب با ۲ / ۱۲ درصد افزایش و ۲۰ درصد افزایش نسبت به دو هفته گذشته همراه شدند.

براین اساس تعداد ۱۸۹۷۷۲ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۱۹۳ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۸ / ۶۷ درصد و ۳ / ۶۷ درصد کاهش را نسبت به دو هفته گذشته نشان می دهد.

طی هفته گذشته محصولات کاغذی با ۰۹ / ۱۰ درصد، محصولت غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر با ۱۴ / ۴ درصد، ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه گیری با ۰۷ / ۴ درصد، ساخت دستگاه ها و وسایل ارتباطی با ۱۲ / ۲ درصد و استخراج سایر معادن ۰۱ / ۲ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *